Դատավոր Խվիչա Կիկիլաշվիլին 5 տարի շուտ լքել է Սահմանադրական դատարանը
Վրաստանի Սահմանադրական դատարանի դատավոր Խվիչա Կիկիլաշվիլին հրաժարական է տվել իր պաշտոնից իր լիազորությունների ավարտից 5 տարի առաջ։ «Վրացական երազանքի» հակառակորդները կարծում են, որ Կիկիլաշվիլիի հրաժարականը նախապես պայմանավորված է եղել և կապված է Սահմանադրական դատարանի նոր դատավորի ընտրության հետ։
Խվիչա Կիկիլաշվիլին «Պիրվելի» հեռուստաընկերությանը հայտնել է, որ ինքնակամ հրաժարական է տվել դատավորի պաշտոնից և համապատասխան դիմումը գրել է մեկ շաբաթ առաջ։
Կիկիլաշվիլին Սահմանադրական դատարանի դատավոր է նշանակվել Գերագույն դատարանի պլենումի կողմից 2020 թվականի ապրիլին՝ 10 տարի ժամկետով։ Նրա փոխարինողին նույնպես պետք է ընտրի Գերագույն դատարանը։
Վրաստանի խորհրդարանի կողմից ընտրված Սահմանադրական դատարանի նախագահ Մերաբ Տուրավայի լիազորությունների ժամկետը լրանում է մարտի 30-ին։ Կիկալիշվիլիի և Տուրավայի փոխարինողների նշանակումից հետո ՍԴ պլենումը պետք է ընտրի դատարանի նոր նախագահ։
Տուրավային պաշտոնին «Վրացական երազանքը» չի կարողանա ոչ ոքի նշանակել՝ ոչ լրիվ խորհրդարանի պատճառով: Այն չունի բավարար 90 ձայն՝ Սահմանադրական դատարանում պատգամավորական քվոտայով դատավոր նշանակելու համար»,- ասում է «Ուժեղ Վրաստան» կոալիցիայի անդամ, խորհրդարանի նախկին խոսնակ Դավիթ Ուսուփաշվիլին:
Ուսուփաշվիլին կարծում է, որ «Վրացական երազանքն» արդեն ընտրել է Մերաբ Տուրավային փոխարինող, ով հեշտությամբ կնշանակվի Գերագույն դատարանի պլենումի կողմից։
Վրաստանի Սահմանադրական դատարանի պլենումը բաղկացած է 9 դատավորից։ Բացի Կիկիլաշվիլիից և Տուրավայից, պլենումի անդամներն են Վասիլ Ռոյնիշվիլին, Եվա Գոցիրիձեն, Գիորգի Թևդորաշվիլին, Գիորգի Կվերենչխիլաձեն, Մանանա Կոբախիձեն, Իրինե Իմերլիշվիլին և Թեյմուրազ Տուղուշին։
Տուրավայի նախագահության ժամանակ Սահմանադրական դատարանը մեղադրվում էր քաղաքական կողմնակալ որոշումներ կայացնելու մեջ.
• 2023 թվականի հոկտեմբերին դատարանը հինգերորդ նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիին մեղավոր ճանաչեց սահմանադրությունը խախտելու մեջ՝ հիմնվելով «Վրացական երազանքի» հայցի վրա, որը նախապայման դարձավ իմպիչմենտի գործընթաց սկսելու համար։ Գործի վերաբերյալ տարբեր կարծիքներ են հայտնել դատավորներ Իրինե Իմերլիշվիլին, Գիորգի Կվերենչխիլաձեն և Թեյմուրազ Տուղուշին։
• 2024 թվականի հոկտեմբերին Սահմանադրական դատարանը չկասեցրեց ռուսական օրենքը և միայն մասնակիորեն ընդունեց չորս սահմանադրական հայցերը քննարկման։ Գիորգի Կվերենչխիլաձեն և Թեյմուրազ Տուղուշին տարբեր կարծիքներ են հայտնել վիճելի նորմերի կասեցման խնդրանքը չբավարարելու վերաբերյալ։
• 2024 թվականի նոյեմբերին Սահմանադրական դատարանն ըստ էության չընդունեց նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի և 10-րդ խորհրդարանի ընդդիմադիր պատգամավորների սահմանադրական բողոքները, որոնք վերաբերում էին հոկտեմբերի 26-ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները չեղարկելուն։ Գիորգի Կվերենչխիլաձեն և Թեյմուրազ Տուգուշին տարբեր կարծիքներ ունեին։
Սահմանադրական դատարանի նոր նախագահ պետք է ընտրվի Մերաբ Տուրավայի լիազորությունների ժամկետի ավարտից ոչ ուշ, քան մեկ ամիս հետո։ Նոր նախագահը կհամարվի ընտրված, եթե գաղտնի քվեարկության ժամանակ նրան սատարեն Սահմանադրական դատարանի առնվազն 5 անդամ։