Իռլանդիայից արտաքսվել է Վրաստանի 32 քաղաքացի
Փետրվարի 27-ի գիշերը չարտերային չվերթով Դուբլինից Թբիլիսի են արտաքսվել Վրաստանի 32 քաղաքացիներ։ Արտաքսվածների թվում կա 28 տղամարդ, 3 կին և մեկ անչափահաս։
Իռլանդիայի արդարադատության նախարարության տվյալներով՝ սա առաջին գործողությունն էր, որն իրականացվել է անցյալ տարվա նոյեմբերին ստորագրված համաձայնագրի շրջանակներում՝ արտաքսումների համար վարձակալված ինքնաթիռ տրամադրելու համար։
«Իմ և այս կառավարության համար առաջնահերթություն է ապահովել, որ մեր ներգաղթի օրենքները լինեն ուժեղ և կիրարկվեն: Պետք է հետևանքներ լինեն նրանց համար, ովքեր հրաժարվում են լքել երկիրը, երբ նրանց դա հրամայված է», - ասել է արդարադատության նախարար Ջիմ Օ'Կալագանը:
Նա ասել է, որ փետրվարի 27-ի թռիչքը «կարևոր սկիզբ էր արտաքսման հրամանների կատարումն ապահովելու համար»: Ինչպես նշել է նախարարը, թռիչքները կշարունակվեն նաև ապագայում։
Ջիմ Օ'Կալագանը բացատրել է, որ նրանց, ում ապաստանի հայցերը մերժվել են, կամ ով երկրում մնալու թույլտվություն չունի, նրանց օգնություն է առաջարկվում կամավոր տուն վերադառնալու հարցում:
«Երբ այս տարբերակը չի կիրառվում, նրանք ենթակա են արտաքսման Գարդայի (ոստիկանության) ներգաղթի ազգային բյուրոյի կողմից: Կիրառումը և կամավոր վերադարձը ցանկացած կայուն ժամանակակից ներգաղթի համակարգի հիմնարար մասերն են: Ես առաջնահերթություն եմ տալու բոլոր տեսակի վերադարձների ավելացմանը»,- հավելել է նախարարը։
Irish Independent-ը հայտնում է, որ չարտերային թռիչքն արժեցել է 102 476 եվրո։ Նույն աղբյուրի համաձայն, փետրվարի սկզբի դրությամբ Միջազգային պաշտպանության և տեղավորման ծառայության (IPAS) բնակարաններում ապրում էր Վրաստանի 2992 քաղաքացի։
Իռլանդիան 2018 թվականին Վրաստանը ներառել է անվտանգ երկրների ցանկում։