ՄԱՇ․ Գեներալներ Գոգավան և Կուրաշվիլին ռուսական հանձնաժողովին կներկայանան առանց կուսակցական պատկանելության
Գեներալներ Զազա Գոգավան և Մամուկա Կուրաշվիլին
«Միացյալ ազգային շարժում» կուսակցությունն արձագանքում է գեներալներ Զազա Գոգավային և Մամուկա Կուրաշվիլիին 2008 թվականի Օգոստոսյան պատերազմին առնչվող «Վրացական երազանքի» խորհրդարանում ստեղծված ժամանակավոր քննիչ հանձնաժողովի նիստին հրավիրելուն։
Կուսակցության հայտարարության համաձայն՝ «Իվանիշվիլիի ռեժիմի կողմից ստեղծված հանձնաժողովը» շարունակում է օկուպանտ Ռուսաստանի «հանձնարարությունները կատարել»։
«Չնայած հայտարարված դիրքորոշմանը, որ ոչ մի զինվորական չի կանչվի ռուսական հանձնաժողովին, այսօրվա նիստում հայտարարվեց վրացի զինվորականների հարցաքննության մասին: Այսօրվա նիստում Իվանիշվիլիի ռեժիմը որոշեց հարցաքննել 2008 թվականին Միացյալ շտաբի պետ, գեներալ Զազա Գոգավային և խաղաղապահ գործողությունների գլխավոր շտաբի պետին:
Գեներալ Գոգավան և գեներալ Կուրաշվիլին այն զինվորականներն են, որոնց ջանքերով Վրաստանը 2008 թվականին կարողացավ զսպել ռուսական ագրեսիան և նախագահ Սաակաշվիլիի և մեր հերոս մարտիկների հետ միասին պահպանել Վրաստանի պետականությունը։
Այդ իսկ պատճառով 2008 թվականի գերագույն գլխավոր հրամանատար, նախագահ Սաակաշվիլին Ռուսաստանի թելադրանքով անցկացնում է գերության մեջ իր չորրորդ տարին, և այդ պատճառով էլ գեներալները շարունակում են հետապնդվել Ռուսաստանի Դաշնության կողմից։
Վրաստանը հաղթեց Ռուսաստանի դեմ, իսկ Օգոստոսյան պատերազմի մասին Պուտինի բոլոր կեղծիքները անվավեր ճանաչվեցին սկզբում 2021 թվականի հունվարի 21-ին Ստրասբուրգի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում, իսկ հետո 2022 թվականի հունիսի 30-ին Հաագայի միջազգային քրեական դատարանում, հենց այն պատճառով, որ գեներալ Գոգավան և գեներալ Կուրաշվիլին պաշտպանեցին վրացական բանակի և Վրաստանի բարձրագույն փաստարկների ճշմարտացիությունը:
Այս հաղթանակի վերանայումը «Վրացական երազանքի» գլխավոր նպատակն է։ Սա է, այսպես կոչված, «արդարության վերականգնումը, Վրաստանի պատմությունը օկուպանտների վարկածով վերաշարադրում, 2008-ի պատերազմի համար Վրաստանին ու վրաց զինվորականներին մեղադրելը, միջազգային ամենաբարձր ատյանների որոշումները չեղարկելու միջոցով օկուպանտին արդարացնելը»,- ասվում է կուսակցության հայտարարության մեջ։
Կուսակցությունը պարզաբանում է, որ փետրվարի 18-ին կայացած քաղխորհրդի նիստում գեներալ Գոգավան և գեներալ Կուրաշվիլին Քաղխորհրդին հայտնել են իրենց համատեղ որոշման մասին, որ «իրենց պարտավոր են համարում վրացական պետության և պատերազմում զոհված հերոսների ընտանիքների ու հիշատակի առաջ՝ ցանկացած ձևաչափով, նույնիսկ ոչ լեգիտիմ խորհրդարանում պատասխանել 2008 թվականի պատերազմին վերաբերող ցանկացած հարցի»։
«Նույն նիստում գեներալները հրաժարվեցին բոլոր կուսակցական պաշտոններից՝ հաշվի առնելով կուսակցության և ընդհանուր ընդդիմության դիրքորոշումը, որը բացառում է քաղաքական գործիչների մասնակցությունը ռուսական հանձնաժողովին, քանի որ գործող քաղաքական գործիչներին կանչելու հիմնական խնդիրը ոչ թե փաստական ​​հանգամանքներ պարզելն է, այլ քաղաքական քարոզչական ներկայացում բեմադրելը և նրանց ձերբակալելու սպառնալիքով շահարկելը։
Այսպիսով, ցանկանում ենք հանրությանը պարզաբանել, որ գեներալները հանձնաժողովին կներկայանան առանց կուսակցական պատկանելության։ Մենք հավատում ենք, որ շուտով մենք միասին կփրկենք մեր հայրենիքը ներքին թշնամուց, որը բռնազավթողի անունից հետապնդում է վրացական պետությանը», - հայտնել են «Միացյալ ազգային շարժումից»։
Այսօր՝ մարտի 27-ին, «Վրացական երազանքի» խորհրդարանում ընթանում է «2003-2012 թվականներին ռեժիմի և նրա քաղաքական պաշտոնյաների գործունեությունը հետաքննող» ժամանակավոր քննիչ հանձնաժողովի վեցերորդ նիստը։ Օգոստոսյան պատերազմի վերաբերյալ հանձնաժողովի նիստին հրավիրվել են ցամաքային զորքերի բժշկական վարչության նախկին պետ, պահեստազորի փոխգնդապետ Լաշա Քոյավան, ՆԳ նախկին փոխնախարար Շալվա Ջանաշվիլին, գեներալներ Զազա Գոգավան և Մամուկա Կուրաշվիլին։