Նախաձեռնել ենք օրինագիծ՝ արգելելու ՄԱՇ-ի իրավահաջորդ կուսակցություններին․ Մդինարաձե
«Արդեն պարզ է, որ խորհրդարանի ժամանակավոր քննիչ հանձնաժողովի վերջնական եզրակացությունը մեզ ամուր հիմք կտա դիմելու Վրաստանի Սահմանադրական դատարան՝ «Ազգային շարժման» և նրա արբանյակ կուսակցությունների հակասահմանադրական ճանաչման վերաբերյալ։ Բացի այդ, մենք արդեն նախաձեռնել ենք օրենքի նախագիծ, որը հակասահմանադրական կճանաչի վերոհիշյալ կուսակցությունների իրավահաջորդներին», - մարտի 27-ին կայացած ճեպազրույցում ասել է «Վրացական երազանքի» գործադիր քարտուղար Մամուկա Մդինարաձեն։
Ինչպես հայտարարել է Մդինարաձեն, «Իրավահաջորդ կուսակցությունների մասին» օրենքի նախագծի համաձայն՝ կուսակցությունը հակասահմանադրական ճանաչելու հիմք կլինի, եթե կուսակցության գործունեության էությունը, որոշում կայացնողների անձնական կազմը և կանոնադրական նպատակները համընկնեն «հավաքական ազգային շարժման» նպատակների հետ։
«Շահագրգիռ անձին հնարավոր կլինի դիմել Սահմանադրական դատարան՝ արգելելու այդ կուսակցություններին։
Հիմա «Ազգային շարժման» անդամները գնացել են այլ կուսակցություն, ստեղծել են մեկ այլ կուսակցություն, ինչ-որ լավ անուն են տվել, հայրենասիրական անուն են տվել, ասել են, որ մենք նոր շարժում ենք, ոչ մի ընդհանուր բան չունենք «Ազգային շարժման» կամ նրա արբանյակ կուսակցությունների հետ։ Սա նույն «Ազգային շարժումն» է լինելու, չէ՞։ Կամ նրա արբանյակային կուսակցություններից որևէ մեկը, ինչպես այսօր ունենք: Ուստի այս դեպքում կգործի օրենքի նորմը։
Խոսքը անդամների մասին չէ, սովորական անդամների հետ ոչ ոք ոչինչ չի անում, ոչ ոք վատ բան չի անի, իրավական տեսանկյունից նրանց չի վերաբերում: Խոսքը որոշում կայացնողների, առաջնորդների մասին է։ Նրանք չեն կարողանա ստեղծել այլ քաղաքական կուսակցություն և կրկին փորձել իրենց վնասով ոչնչացնել այս երկրի հեռանկարները»,- ասել է Մդինարաձեն։
Հարցին, թե որ «արբանյակային կուսակցություններն» են արգելվելու, Մամուկա Մդինարաձեն ասել է, որ այսօր «ընդհանուր մեսիջբոքսում» նստած են չորս «գործակալական կուսակցություններ»։
«Այս մասին նախօրոք չենք կարող խոսել, քանի որ ոչ ոք չգիտի, թե ինչ իրավական հիմք կլինի դրա համար, ի վերջո ինչ ապացույցներ կհավաքվեն, որոնք մեզ հնարավորություն ու հիմք կտան հայց ներկայացնել Սահմանադրական դատարան՝ այս կուսակցություններին հակասահմանադրական ճանաչելու համար։
«Շատ հավանական է և մեծ հավանականություն կա, որ մենք կկարողանանք հակասահմանադրական ճանաչել այդ գործակալական կուսակցությունները», - ասել է Մամուկա Մդինարաձեն։
«Վրացական երազանքը» մտադիր է ընդդիմադիր կուսակցություններն արգելել հոկտեմբերին նշանակված ՏԻՄ ընտրություններից առաջ։ Մդինարաձեի խոսքով՝ «որպես հակավրացական, հակապետական, ապազգային ու հանցավոր կուսակցություններ, նրանք կճանաչվեն հակասահմանադրական, իսկ նրանց գործունեությունը կարգելվի»։