«Վրացական երազանքի» խորհրդարանում ստեղծված «Միացյալ ազգային շարժման» կառավարության գործունեությունը հետաքննող հանձնաժողովն իր չորրորդ նիստին է հրավիրել «Ուժեղ Վրաստան» կոալիցիայի առաջնորդներ Մամուկա Խազարաձեին և Բադրի Ջափարիձեին։
Ըստ հանձնաժողովի տարածած հաղորդագրության, խոսքը վերաբերում է «Մագնատի» ՍՊԸ-ի գործի քննարկմանը։ Նիստին հրավիրված են նաև ընկերության սեփականատեր Ջեմալ Լեոնիձեն և նրա փաստաբան Ռոին Միգրիաուլին։ Նիստը նշանակված է վաղը՝ մարտի 25-ին, ժամը 10:00-ին։
Հանձնաժողովի քարտուղար Սոզար Սուբարիի խոսքով՝ TBC բանկի հիմնադիրներ Մամուկա Խազարաձեն և Բադրի Ջափարիձեն «Միացյալ ազգային շարժման» կառավարության «անարդարության անբաժանելի մասն են եղել»։
«Սա ակնհայտ է շատ դեպքերում, երբ իշխանությունը նրանց օգտագործել է մարդկանց ահաբեկելու, մարդկանց բիզնեսից զրկելու համար, և հետո այդ բիզնեսները երբեմն մնում էին Խազարաձե-Ջափարիձեի ձեռքում, երբեմն՝ կոնկրետ դեպքում, ի վերջո, կհայտնվեր Կեզերաշվիլիի ձեռքում։ Հասկանալի է, որ կար միասնական, լավ մշակված սխեմա, որտեղ այս երկու մարդիկ զենք էին կառավարության ձեռքում», - ասել է Սուբարին կառավարական «Իմեդի» քարոզչական հեռուստաալիքին։
Առկա տեղեկությունների համաձայն՝ Մամուկա Խազարաձեն և Բադրի Ջափարիձեն այս հարցով ավելի ուշ հայտարարություն կտարածեն։
Քրեական օրենսգրքի 349-րդ հոդվածի համաձայն՝ Խորհրդարանի ժամանակավոր քննիչ հանձնաժողովի օրինական պահանջը չկատարելը պատժվում է տուգանքով կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով, իսկ 350-րդ հոդվածով՝ հանձնաժողովին կեղծ բացատրություններ տալը։
Օրեր առաջ «Վրացական երազանք» կուսակցությունը արագացված կարգով ընդունել է Խորհրդարանի կանոնակարգում փոփոխությունները, և արդյունքում ժամանակավոր քննիչ հանձնաժողովն իր գործունեության ցանկացած փուլում կարող է հետաքննություն սկսելու հարցը բարձրացնել համապատասխան մարմնին, եթե առկա է հանցավոր արարքի կատարման հիմնավոր կասկած։
«Ուժեղ Վրաստանը», ինչպես և մյուս երեք քաղաքական միավորումները և կուսակցությունները, որոնք հաղթահարել են ընտրական շեմը 2024 թվականի խորհրդարանական ընտրություններում, չի ճանաչում «Վրացական երազանքի» խորհրդարանը որպես լեգիտիմ։