«Ոչինչ մշտական ​​չէ». «Երազանքի» անդամ Բեժան Ծակաձեն՝ Սվետիցխովելիում ջրի ներթափանցման մասին
«Վրացական երազանքի» պատգամավոր Բեժան Ծակաձեն մշակութային ժառանգության հուշարձանի կարգավիճակ ունեցող Սվետիցխովելիի տաճարի կտուրից ջրի ներթափանցման հետ կապված ասել է, որ «ամեն ինչ կարող է լինել»։
«Դե, ամեն ինչ պատահում է: Ինչ-որ բան կարող է փչանալ, չէ՞: Մշտական ​​բան չկա, հավանաբար կսարքեն կամ ինչ-որ թերություն կա»,- ասել է Ծակաձեն «Պիրվելի» հեռուստաընկերության լրագրողին:
Բեժան Ծակաձեն նշել է, որ տաճարը որոշակի ժամանակահատվածներից հետո «վերանորոգվել է», իսկ այն հարցին, թե ինչու հիմա չի «վերանորոգվել» և ինչու է ջուրը ներթափանցել, ասել է.
«Ուրիշ թեմա չե՞ք գտել... կշտկեն հիմա, եթե տեղեկությունը չտարածեք ու չհիշեցնեք, կան կոմպետենտ մարդիկ, որոնք կանեն»։
Սվետիցխովելիի հարավային հատվածում օրեր առաջ կտուրից ջուր է ներթափանցել։ Մշակութային ժառանգության պահպանության ազգային գործակալության տվյալներով՝ «առատ տեղումների» հետևանքով տեղի է ունեցել «փոքր քանակությամբ ջրի ներթափանցում»։
«Այս պահին տաճարին կամ որմնանկարներին լուրջ վտանգ չի սպառնում: Գործակալությունն աշխատում է մասնագետների հետ՝ կանխելու ջրի կրկին ներթափանցումը տաճար», - ասվում է գործակալության հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է շաբաթ օրը՝ մարտի 22-ին։
Մարտի 24-ին գործակալության ճարտարապետ-վերականգնող Նիկոլոզ Զազունիշվիլին «Պիրվելի» հեռուստաընկերությանը հայտնել է, որ «ջուրը ներթափանցել է տանիքից»։
«Դա այն վայրն է, որտեղ ամեն ցնցումից հետո ճաքեր են առաջանում, վերջին անգամ Հայաստանում երկրաշարժ է եղել, այստեղ էլ է ցնցվել, երևի դրա համար է, պարզ գործ է, արագ կարելի է անել»,- ասել է վերականգնողը։
Մցխեթայի կենտրոնում գտնվող Սվետիցխովելին վրացական ճարտարապետության հուշարձան է, որը կառուցվել է 11-րդ դարում։ 1994 թվականից Ջվարիի և Սամթավրո վանքերի հետ միասին այն գտնվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում։ 2009-2016 թվականներին Մցխեթայի պատմական հուշարձանները հիմնական ցանկից տեղափոխվել են վտանգի տակ գտնվող հուշարձանների ցանկ՝ քարի և որմնանկարների մաշվածության, ինչպես նաև անվերահսկելի կառուցապատման պատճառով։