Ռուսաստանում «գործակալ» հայտարարված աբխազ լրագրողներին կոչ են անում դիմել դատարան
Ռուսաստանի Դաշնության արդարադատության նախարարությունը «օտարերկրյա գործակալների» ռեգիստրում ավելացրել է ևս երկու աբխազ լրագրողների՝ «Նուժնայա գազետայի» գլխավոր խմբագիր Իզիդա Չանիային և «Այաշարա» գործակալության գլխավոր խմբագիր Նիզպա Արշբային: Գործակալության տվյալներով՝ լրագրողները կեղծ տեղեկություններ էին տարածում Ռուսաստանի կառավարության որոշումների ու քաղաքականության, ինչպես նաև ընտրական համակարգի մասին։
Արդարադատության նախարարության տվյալներով՝ Իզիդա Չանիան մասնակցել է օտարերկրյա գործակալների հաղորդագրությունների և նյութերի տարածմանը, համագործակցելով առցանց ռեսուրսի հետ, որը կապված է մի կազմակերպության հետ, որի գործունեությունը Ռուսաստանի տարածքում անցանկալի է ճանաչվել։
«Նուժնայա գազետան» հայտարարել է, որ «Աբխազիայում անկախ լրատվամիջոցների բոլոր ղեկավարները հայտարարվել են օտարերկրյա գործակալներ»։
Առաջին աբխազ լրագրողը, որը մարտի 7-ին ՌԴ արդարադատության նախարարության կողմից ներառվել է օտարերկրյա գործակալների ռեգիստրում, Ինալ Խաշոգջին է՝ «Չեգեմսկայա պրավդա» թերթի հիմնադիրը։ Նա մեղադրվում է նաև Ռուսաստանի կառավարության կայացրած որոշումների և վարած քաղաքականության, ինչպես նաև ընտրական համակարգի մասին կեղծ տեղեկություններ տարածելու մեջ։ Բացի այդ, Արդարադատության նախարարությունը հայտնել է, որ Ինալ Խաշողջին «շփվում էր արտաքին քաղաքական գործիչների հետ»։
Օկուպացված Աբխազիայի դե ֆակտո կառավարությունը չի արձագանքել լրագրողների հետապնդումներին։
Աբխազիայի լրագրողների միության նախագահ Ռուսլան Խաշիգը կոչ է արել «օտարերկրյա գործակալներ» հայտարարված լրագրողներին բողոքարկել որոշումը ռուսական դատարաններում։ Ռուսլան Խաշիգի խոսքով՝ իրենք իրենց մասնագիտական ​​գործունեությունն իրականացնում են Աբխազիայի Հանրապետության 2004 թվականի «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքի համաձայն։
«Նրանց լրագրողական աշխատանքի հիմնական թեմաները հանրապետության հասարակական-քաղաքական կյանքն է»,- ասել է Խաշոգջին։
«Աբխազիայի լրագրողների միությունը» իմաստ չի տեսնում դիմել «երկրի պետական ​​մարմիններին և պաշտոնյաներին՝ իրենց քաղաքացիներին պաշտպանելու համար միջոցներ ձեռնարկելու համար»։
«Անցած ժամանակները ցույց են տվել, որ Աբխազիայի իշխանություններից նման քայլեր ակնկալելը անհեռանկարային է: Ուստի, ես դիմում եմ իմ գործընկերներին՝ բողոքարկել օտարերկրյա գործակալի կարգավիճակը Ռուսաստանի Դաշնության դատարաններում: Իհարկե, ես քաջատեղյակ եմ գործընթացի բարդությանը, բայց կարծում եմ, որ դա շատ կարևոր է, քանի որ օտարերկրյա գործակալի կարգավիճակի բողոքարկումը միևնույն ժամանակ հանդիսանում է խոսքի ազատության համար պայքար»,- դիմել է Ռուսլան Խաշիգը լրագրողներին և «Աբխազիայի լրագրողների միության» անունից օգնություն խոստացել։