«Ուժեղ Վրաստան» կոալիցիայի առաջնորդներից Մամուկա Խազարաձեի կարծիքով, եթե իրեն և Բադրի Ջափարիձեին ձերբակալեն, կոալիցիայի «շարժիչ ուժը» կլինեն Իրակլի Կուպրաձեն, Անա Դոլիձեն և Ալեկո Էլիսաշվիլին։
Հակաճգնաժամային ծրագրի մասին Մամուկա Խազարաձեին հարցրել են մինչ դատարան ներկայանալը հրավիրված մամուլի ասուլիսում։
«Ես շատ հանգիստ հետևում եմ այս գործընթացին, քանի որ ազատությունից զրկելը ազատությունը խլելը չէ։ [...] Մենք պատրաստ ենք սրան, մենք պատրաստ էինք սրան նույնիսկ այն ժամանակ, երբ մեզ մեղադրում էին փողերի լվացման մեջ։ Հիշում եմ իմ և Անա Նացվլիշվիլիի զրույցը, երբ նա միանում էր մեր կուսակցությանը։ Նա ասաց, որ անհանգստանում է, որ մեզ կարող են ձերբակալել, և մեր ծրագիրը ո՞րն է։ Մենք դեռ պարզում էինք, թե ինչպես շարունակել:
Ո՞րն է ծրագիրը: Ծրագիրը պայքարը շարունակելն է։ Կուսակցությունն էլ ավելի կաճի, վստահ եմ։ Իրակլի Կուպրաձեն արտակարգ առաջնորդ է, Անա Դոլիձեն և Ալեկո Էլիսաշվիլին. այս երեք մարդիկ կլինեն այն շարժիչ ուժը, որը կշարունակի կառուցել կուսակցությունը, այս ղեկավարությունը, որը ես թվարկել եմ և շատ չեմ թվարկել, և վստահ եմ, որ շատ հաջողակ կլինի: Իրակլին «Ուժեղ Վրաստանի» գլխավոր քարտուղարն է, նա իր գործը կատարում է բացառիկ լավ, խոստումնալից է, կիրթ, մարտիկ, գիտի փողոցները, գիտի բանակցել, գիտի՝ ինքնազոհաբերվել։ Դրա համար ամեն ինչ լավ կլինի»,- ասում է Մամուկա Խազարաձեն։
Խազարաձեի խոսքով՝ թյուր կարծիք է, թե կուսակցությունը կախված է «Մամուկայի ու Բադրիի ֆինանսական գործերից»։
«Սա ճիշտ չէ, ընկերներ: Հավատացե՛ք, սա ճիշտ չէ: Ահա, առաջին հերթին, ազատ մարդկանց միավորելու գաղափարը, և եթե ընդհանրապես ֆինանսներ չլինեին, և բոլորը արգելափակվեին, ես երաշխավորում եմ, որ այս կուսակցությունը կաճի երեք անգամ: [...] Ուստի ես շատ հուսով եմ, լինեմ ներսում, թե դրսում, որ ամեն ինչ շատ լավ կլինի»,- նշել է Խազարաձեն:
TBC բանկի հիմնադիրներ Մամուկա Խազարաձեն և Բադրի Ջափարիձեն հրաժարվել են մասնակցել «Վրացական երազանքի» խորհրդարանում ստեղծված ժամանակավոր քննիչ հանձնաժողովի նիստին, որը պետք է հետաքննի նախորդ կառավարության գործունեությունը։ Մարտի 24-ին հանձնաժողովի չորրորդ նիստում քննարկվել է «Մագնատի» ՍՊԸ-ի գործը։ Խազարաձեի խոսքով՝ ինքը կապ չունի ընկերության հիմնադիր Ջեմալ Լեոնիձեի հետ։
Խազարաձեի և Ջափարիձեի չներկայանալուց հետո հանձնաժողովը գործերը փոխանցել է դատախազություն։ Մարտի 26-ին Մամուկա Խազարաձեն հայտարարել է, որ իրեն կանչել են քննչական գերատեսչություն՝ որպես վկա հարցաքննության։
«Շատ հետաքրքիր է, ինչի՞ վկա եմ ես... Չե՞մ մասնակցել կրկեսային ներկայացման, իհարկե, ուզում են ինձ կալանավորել։ Ես պատրաստ եմ ցանկացած պահի գնալ մագիստրատ դատավորի մոտ»,- ասել է Խազարաձեն։
Խորհրդարանի ժամանակավոր քննիչ հանձնաժողովի պահանջը չկատարելը հանցագործություն է, որի համար Քրեական օրենսգիրքը նախատեսում է պատիժ՝ տուգանք կամ ազատազրկում մինչև 1 տարի ժամկետով։