Հարյուրից ավելի ՀԿ-ներ հայտնում են, որ «Երազանքը» երրորդ անգամ է փորձում ընդունել ռուսական օրենքը
Հարյուրից ավելի հասարակական և լրատվական կազմակերպություններ արձագանքում են ոչ լեգիտիմ խորհրդարանում նախաձեռնված և արդեն երկու ընթերցմամբ ընդունված օրինագծին, որը «Վրացական երազանքը» համարում է Ամերիկայում գործող FARA-ի («Օտարերկրյա գործակալների գրանցման ակտ») «ճշգրիտ թարգմանությունը»:
Այսօրվա ճեպազրույցում «Վրաստանի եվրոպական ուղեծրի» հիմնադիր և նախկին հանրային պաշտպան Նինո Լոմջարիան ընթերցել է կազմակերպությունների համատեղ հայտարարությունը և ասել, որ «Իվանիշվիլիի ոչ լեգիտիմ խորհրդարանի յուրաքանչյուր գործողություն, որը սահմանափակում է մարդկանց ազատությունը, հակավրացական է և հակասահմանադրական»։
«Քրեական հետապնդումով քաղաքացիներին վախեցնելու համար չկիրառվող ռուսական օրենքի խստացումը նույնպես հակավրացական է և հակասահմանադրական:
Մենք դեռ 2023 թվականին հայտարարում էինք, որ ռուսական օրենքի ընդունումից հետո այն պարբերաբար խստացվելու է, կազդի բոլոր քաղաքացիների վրա և էապես կսահմանափակի նրանց իրավունքները, ինչպես դա եղավ Ռուսաստանում և այլ ավտորիտար ռեժիմներում», - ասել է Լոմջարիան։
ՀԿ-ներն ընդգծում են, որ ԱՄՆ-ում գործող FARA-ն դեմ չէ անկախ ՀԿ-ների և ազատ լրատվամիջոցների գործունեությանը, սակայն «Իվանիշվիլիի ոչ լեգիտիմ կառավարությունը ցանկանում է վերախմբավորել քաղաքացիական սեկտորի դեմ ընդունված ռուսական օրենքը»։
«Իվանիշվիլիի ռեժիմը փորձում է ճնշել ազատության ցանկացած դրսևորում։ Վրացական քաղաքացիական հասարակությունն արդեն երրորդ տարին է, ինչ հստակ ասում է Իվանիշվիլիին, որ մենք չենք պատրաստվում ապրել և աշխատել ռուսական օրենքների համաձայն։ ռուսական օրենքը, ցանկացած ձևով, երբեք Վրաստանի ընտրությունը չի լինի», - նշել է Լոմջարիան։
Ըստ «Սափարիի» ղեկավար Բայա Պատարաիայի, ԱՄՆ-ում, որը նախադեպային իրավունքի երկիր է և որտեղ դատարանի դերը կարևոր է օրենքների մեկնաբանման հարցում, դատարանը FARA-ն չի տարածում ոչ կառավարական կազմակերպությունների և լրատվամիջոցների վրա:
«Իվանիշվիլիի «Ֆարան», որը ստում է, թե դա ամերիկյան օրենք է, իր բացատրական գրության մեջ նշում է հասարակական կազմակերպությունների մասին։ Չկարողանալով կիրարկել ռուսական առաջին օրենքը, նա փորձում է գայլին ոչխարի կերպարանքով քողարկել և այն ներկայացնել այնպես, կարծես դա ամերիկյան օրենք է։
Շատ շուտով բոլորը կիմանան՝ այս օրենքն իրականում Իվանիշվիլիի «Ֆարան» է, թե ամերիկյան FARA-ն, քանի որ եթե այն սկսի կիրառվել հասարակական կազմակերպությունների դեմ, ապա մենք պարզապես ունենք փաթեթավորված ռուսական օրենք»,- ասել է Պատարաիան։
Ժողովրդավարության ուսումնասիրության կենտրոնի հիմնադիր և նախկին հանրային պաշտպան Ուչա Նանուաշվիլին ասել է, որ օրենքը, որը մտադիր է ընդունել «Վրացական երազանքը», «ուղղակիորեն հակասում է» Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիային։
«2023 թվականին «Վրացական երազանքը» առաջին անգամ փորձեց ընդունել ռուսական օրենքը, սակայն բախվեց վրաց ժողովրդի դիմադրությանը։ Օրենքն ընդունվել է 2024 թվականին, սակայն, ինչպես տեսնում ենք, լուրջ հակազդեցության պատճառով օրենքը մինչ օրս չի կիրառվել։ Հենց սա է գրված «Ֆարայի» բացատրական գրառման մեջ, որ իրենք չկարողացան կիրարկել վերոնշյալ օրենքը, քանի որ դա գործնականում նշանակում էր վրաց ժողովրդի կենսական շահերի ոչնչացում։
«Վրացական երազանքն» այս տարի արդեն երրորդ անգամ փորձում է ռուսական օրենսդրության այլ ձև ընդունել։
Ինչո՞ւ է այս օրենքը ռուսական․ որովհետև դրա հիմնական նպատակը Վրաստանի տարածքում ռուսական շահերի իրականացումն է։
[...] Այս օրենքը հակասահմանադրական է, հակաժողովրդական, հակավրացական, և մենք ամեն ինչ անելու ենք, որ այս օրենքը երրորդ անգամ չկիրառվի»,- ասել է նա։
Ոչ լեգիտիմ խորհրդարանը մարտի 18-ին երկրորդ ընթերցմամբ քվեարկել է «FARA-ի ճշգրիտ թարգմանության» օգտին։ Նախագծի վերջնական հաստատմանը մնացել է մեկ ընթերցում։
«Վրացական երազանքի» իրավական հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Արչիլ Գորդուլաձեի խոսքով՝ օրենքի ընդունման նպատակն է «թափանցիկ դարձնել օտարերկրյա ուժից փոխանցվող միջոցները, ֆինանսավորումը և իրականացվող գործունեությունը»: Օրենքով սահմանված պահանջները չկատարելու համար կկիրառվի տուգանք, կամ ազատազրկում՝ առավելագույնը 5 տարի ժամկետով։