Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը սկսել է քննարկել «Վրացական երազանքի» կողմից ընդունված ռուսական օրենքի դեմ ներկայացված բողոքը։ Ինչպես հայտարարել է «Վրաստանի երիտասարդ իրավաբանների ասոցիացիայի» նախագահ Նոնա Քուրդովանիձեն, դատարանը գործն ընդունել է քննության բոլոր հոդվածներով։
2024 թվականի հոկտեմբերին 136 լրատվամիջոցներ և հասարակական կազմակերպություններ, ինչպես նաև 4 անձ համատեղ հայց են ներկայացրել Եվրոպական դատարան։ Նրանք կարծում են, որ ռուսական օրենքը խախտում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով պաշտպանված միավորումների ազատությունը (հոդված 11), արտահայտվելու ազատությունը (հոդված 10), անձնական և ընտանեկան կյանքի պաշտպանվածության իրավունքը (հոդված 8), խտրականության արգելքի (հոդված 14), արդյունավետ պաշտպանության իրավունքը (հոդված 13) և մարդու իրավունքների սահմանափակումների շրջանակը (հոդված 18):
«Այս բոլոր հոդվածների վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը սկսել է գործի քննարկումը և հարցեր են ուղարկվել պետությանը։ Դատարանը կարող է գործին տալ «էական ազդեցություն» ունեցող գործի կարգավիճակ։ Այս մասին խոսվում է մեզ հասած նամակագրության մեջ։ Նման կարգավիճակ է տրվում այն գործերին, որոնք վերաբերում են մարդու իրավունքների պաշտպանության բացառիկ կարևոր խնդիրներին»,- ասել է Քուրդովանիձեն։
Բողոքարկողները ակնկալում են, որ Մարդու իրավունքների դատարանը վճիռ կկայացնի իրենց օգտին։
«Գործն ուղարկելու օրվանից «Վրացական երազանքի» քարոզչությունը պնդում էր, որ գործը չի ուղարկվել։ Ավելի ուշ, երբ մենք հրապարակեցինք փոստային հաղորդագրության քաղվածքը, քարոզչական լրատվամիջոցները սկսեցին պնդել, որ դրա վրա դատարանի ստորագրությունը չի երևում։ Գործի արձանագրումից հետո քարոզչական լրատվամիջոցները շարունակեցին մոլորեցնել հանրությանը` շահարկելով ընթացակարգային տարբեր հարցեր։ Բարձրաստիճան պաշտոնյաները շարունակում են խարանել քաղաքացիական հասարակությանը և նսեմացնող պիտակներ կիրառել նրա նկատմամբ։ Ռուսական օրենքը ոչ միայն սահմանափակում է քաղաքացիական հասարակությանը և լրատվամիջոցներին, այլև ծառայում է քաղաքացիներին միմյանցից մեկուսացնելուն և քննադատական ձայները ճնշելուն։ Այս գործը շատ կարևոր է, և մենք հույս ունենք, որ դրա քննարկումն արագ կավարտվի»,- ասել է Նոնա Քուրդովանիձեն։
ՎԵԻԱ-ի նախագահը նշել է, որ բողոքը Ստրասբուրգի դատարան ուղարկելուց հետո քաղաքացիական հասարակության նկատմամբ հետապնդումները շարունակվել և ուժեղացել են, որը հաստատում է «Վրացական երազանքի» կողմից, այսպես կոչված, FARA-ի կրկին նախաձեռնությունը։ Ըստ Քուրդովանիձեի՝ ԱՄՆ-ում գործող օրենքը չի հակասում անկախ հասարակական կազմակերպությունների և ազատ լրատվամիջոցների գործունեությանը, մինչդեռ «Վրացական երազանքը» ցանկանում է այդ ակտով քողարկել ռուսական օրենքը։