Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ Կուրսկի շրջանում Ուկրաինայի զինված ուժերի գործողության հիմնական խնդիրը «ագրեսորի տարածքում բուֆերային գոտի ստեղծելն է»։
«Այսօր մենք լավ և անհրաժեշտ արդյունքների հասանք Տորեցկի մոտ ռուսական տեխնիկայի ոչնչացման գործում։ Այս ամենն ավելին է, քան Ուկրաինայի պաշտպանությունը, հիմա սա մեր պաշտպանական գործողությունների հիմնական խնդիրն է՝ հնարավորինս ոչնչացնել ռուսական ներուժը, պատերազմական ներուժը և իրականացնել առավելագույն հակահարձակողական աշխատանք։ Մասնավորապես, սա ագրեսորի տարածքում բուֆերային գոտու ստեղծումն է՝ մեր գործողությունը Կուրսկի շրջանում»,- ասել է Զելենսկին տեսաուղերձում։
Ուկրաինայի նախագահը նշել է, որ ռուսական զորքերը հարձակումներ են իրականացնում Տորեցկի և Պոկրովսկու մոտակայքում, սակայն ուկրաինացի զինվորականները «ամեն ինչ անում են դիրքերը պահպանելու համար»։
«Մեր տղաները հիանալի են աշխատում բոլոր ճակատներում։ Այնուամենայնիվ, գործընկերների կողմից մատակարարումների ավելի արագ առաքման անհրաժեշտություն կա: Մենք խստորեն խնդրում ենք դա: Պատերազմում ազատ օր չկա։ Հայտարարված օգնության փաթեթների համար անհրաժեշտ են որոշումներ, ինչպես նաև ժամանակին լոգիստիկա: Հատկապես դիմում եմ ԱՄՆ-ին, Մեծ Բրիտանիային և Ֆրանսիային»,- ասել է Վլադիմիր Զելենսկին։
Ուկրաինական գործողությունը Կուրսկի շրջանում շարունակվում է գրեթե երկու շաբաթ։ Օգոստոսի 15-ին Զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար Ալեքսանդր Սիրսկին Զելենսկիին զեկուցել է, որ Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում 82 բնակավայր է վերահսկվում։ Ռուսական պետական լրատվամիջոցները, վկայակոչելով ԱԻՆ-ին, գրում են, որ սահմանամերձ ինը շրջաններից տարհանվել է ավելի քան 121 հազար մարդ։