Զուրաբիշվիլին եվրոպամետ սպեկտրին առաջարկում է ստեղծել «դիմադրության հարթակ»
Լուսանկարը՝ Interpressnews
Վրաստանի հինգերորդ նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին մարտի 31-ին՝ Վրաստանի անկախության վերականգնման հանրաքվեի 34-րդ տարեդարձին և բողոքի ցույցերի 124-րդ օրը, խոսքով դիմել է Ռուսթավելիի պողոտայում հավաքվածներին։
Զուրաբիշվիլին իր ծավալուն ելույթի ժամանակ խոսել է մարտի 31-ի նշանակության և երկրում տիրող իրավիճակի մասին։ Նա կրկնել է, որ քանի դեռ լեգիտիմ ընտրված խորհրդարանը չի ձևավորել լեգիտիմ կառավարություն, այնուհետև չի ընտրել լեգիտիմ նախագահ, նա հավատարիմ է մնում իր երդմանը` ծառայել երկրին, պաշտպանել Սահմանադրությունը և վրաց ժողովրդի կամքն ու շահերը:
«Դուք, ովքեր այսքան հպարտ ու անսասան կանգնած եք, ոչ մի բանով չեք վաճառում, չեք զիջում, չեք փոխանակում ձեր հայրենիքը։ Ձեզ է բախվում մեկ մարդու և օտար ուժերի ծառայող մի փոքր խումբ, որոնք ծառայում են միայն սեփական փողին և նեղ շահերին։
Նրանցից շատերը ոչ միայն չեն կարողանում խոստովանել, որ անում են Ռուսաստանի գործը, այլև չեն համարձակվում հայտնել սեփական դիրքորոշումը և թաքնվում են ռուսական համապարփակ քարոզչական կարգախոսի հետևում՝ «բա պատերազմ ե՞ք ուզում»։
Այսօր այս ռեժիմը հենված է երեք հիմնական հենասյունների վրա․
1. Օլիգարխի շրջապատի ֆինանսական շահերի վրա։ Նրանք կերակրում են ռեժիմին։
2. Ռուսական քարոզչություն ու քարոզիչները, ովքեր փորձում են խաբել և հպատակեցնել ժողովրդին։
3. Ռուսական բռնի համակարգի վրա։
«Գլխավոր հարցի պատասխանը, թե որքան կտևի այս ռուսական վարչակարգը՝ ավտորիտարիզմը և ինչպես հաղթել նրան, ինչպես վերադարձնել երկիրը մեր ընտրած ճանապարհին, հենց այդ հենասյունների թուլացման և փլուզման մեջ է», - ասել է Սալոմե Զուրաբիշվիլին՝ նշելով, որ «սա դժվար է, գուցե երկար, բայց, ի վերջո հաջող ճանապարհ է, որը Վրաստանը կտանի դեպի խաղաղության։
Հինգերորդ նախագահի խոսքով՝ նպատակին հասնելու համար պետք է պայքարին տալ քաղաքական ֆորմատ՝ փողոցային բողոքի ակցիաներին զուգահեռ և ներդաշնակ։
«Դրա համար ես առաջարկել եմ և այսօր ձեր առջև հրապարակավ հայտարարում եմ, որ ստեղծվի «դիմադրության հարթակ»՝ եվրոպամետ քաղաքական սպեկտրի մասնակցությամբ։
Այս հարթակի հիմնական սկզբունքն այն է, որ այն բաց է բոլոր եվրոպամետ կուսակցությունների և խմբերի համար, որոնք պատրաստ են մի կողմ թողնել քաղաքական անհամատեղելիությունները և լիովին կիսել բողոքի երկու հիմնական նպատակը․
• նոր և ազատ ընտրությունների նշանակում,
• խղճի բանտարկյալների ազատ արձակում:
Այս նպատակներին հասնելու համար դիմադրության հարթակը համաձայնում է համապատասխանեցնել քաղաքական դիրքորոշումները՝ ռեժիմին և նրա գործողություններին համակարգված, այսինքն՝ ավելի արդյունավետ կերպով բացահայտելու և դիմակայելու համար։ Դիմադրել և դիմակայել Վրաստանի զարգացման և նրա եվրոպական ապագայի բոլոր հեռանկարները ոչնչացնելու ռեժիմի փորձին։
Հարթակը կնախապատրաստի համաձայնեցված քաղաքական դիրքորոշումներ՝ ներկայացնելու երկրի ներսում և դրսում. համակարգված քաղաքական գործընթաց նշանակում է, որ հարթակի մասնակից սուբյեկտները կհավաքվեն նախագահի հովանու ներքո, կգնահատեն քաղաքական մարտահրավերները և կհամադրեն դիրքորոշումներն ու հնարավոր գործողությունները։ Այս մասին հանրությունն ամբողջությամբ և անմիջապես կտեղեկացվի, և սերտ կապ կստեղծվի քաղաքացիական հասարակության և բողոքի խմբերի հետ՝ միասնական ռազմավարության հասնելու համար։ Դիմադրության հարթակին մասնակցող կուսակցությունները համակարծիք են ընտրությունների նոր պայմանների և ձայների միասնական և արդյունավետ պաշտպանության մեխանիզմի անհրաժեշտության շուրջ։
Ընտրություններին նախապատրաստվելը՝ անկախ նրանից, թե երբ են դրանք նշանակվելու, մեր պարտքն է։ Իշխող կուսակցությունը չպետք է կարողանա իրագործել իր հաջորդ սցենարը՝ հանկարծ ընտրություններ նշանակելով անփոփոխ պայմաններով և դրանով իսկ պահպանելով կեղծիքների հավանականությունը։
Մեր պարտականությունն է ժամանակին պատրաստվել և հանրության և քաղաքացիական հատվածի հետ միասին անհապաղ սկսել դիտորդների զանգվածային վերապատրաստումը՝ այլակարծության ձայները հավաքականորեն և արդյունավետորեն պաշտպանելու համար:
Կուսակցական գործունեությունն այս դեպքում պետք է ստորադասվի ընդհանուր շահերին և ընդդիմությանը հաղթելու նպատակին։ Ավելի շատ համակարգում է անհրաժեշտ նաև միջազգային ասպարեզում, ուստի մենք նախատեսում ենք ստեղծել միասնական օրացույց, համակարգված այցեր կամ հաղորդագրություններ, նույնիսկ միասնական ռազմավարություն, որը ներառում է գործընկերների աջակցության ուժեղացում և նրանց դիվանագիտական ​​քայլեր առաջարկելը», - ասել է Զուրաբիշվիլին։
Նրա խոսքով, այն կուսակցությունները, որոնք համաձայնում են մասնակցել դիմադրության հարթակին, ճանաչում են «Վրացական խարտիան» որպես ընդհանուր սկզբունքների մի շարք և աջակցում են այն որպես ապագա ծրագիր, որի միջոցով Վրաստանը ժամանակին կվերադառնա ժողովրդավարության և եվրաինտեգրման ճանապարհին։
«Նոր փուլ է սկսվում, մի վախեցեք, որ երբեմն թվում է, թե Ռուսթավելիի պողոտայում շատ մարդիկ չեն կանգնած»,- հանրահավաքի մասնակիցներին է դիմել Սալոե Զուրաբիշվիլին։
Ըստ հինգերորդ նախագահի՝ «բողոքի ուժը չափվում է ոչ թե դուրս եկողների քանակով», այլ չորս ամիս հետո ամուր ոտքի կանգնելով։
«Մեկ կնոջ ձայնը՝ «կրա՛կ օլիգարխիային» – ճշգրիտ չափիչ է։ Միայնակ մոր անսասան և հաստատուն տոկունությունը իսկական վկայություն է:
Գուրիայում՝ միասին կանգնելը բնական աղետի դեմ, օգնելը միմյանց վճարել տուգանքները, միասին կանգնելը դատարանում՝ սա է միասնությունը, և սա այն ուժն է, որին ռեժիմը հարվածում է պատի պես։ Այսօր մենք միմյանց հույսն ենք ընդդեմ անարդարության։ Իշխող կուսակցությանը նյարդայնացնում է հենց համերաշխությունն ու միասնությունը, որպես անհատական ​​արժանապատվություն և տոկունություն»,- ասել է Զուրաբիշվիլին։