ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის (NATO) გენერალური მდივანი იენს სტოლტენბერგი უახლოეს მომავალში საქართველოს ეწვევა. ამის შესახებ მან დღეს ბრიუსელში, პრესკონფერენციაზე განაცხადა.
სტოლტენბერგის თქმით, საქართველო NATO-ს ღირებული პარტნიორია.
„საქართველოში რამდენჯერმე ვყოფილვარ, ჩვენი პარტნიორობის სამომავლო გაძლიერებისთვის ქვეყანას უახლოეს მომავალში ისევ ვეწვევი. ჩემი გზავნილი საქართველოსადმი, რა თქმა უნდა, არის ის, რომ რეფორმები მნიშვნელოვანია. NATO დაფუძნებულია ღირებულებებზე: დემოკრატია, კანონისუზენაესობა. რა თქმა უნდა, მნიშვნელოვანია, რომ საქართველო ევროატლანტიკური ინტეგრაციისგზაზე შეესაბამებოდეს ამ სტანდარტებს“, - განაცხადა იენს სტოლტენბერგმა.
ალიანსის გენერალური მდივანი საქართველოში ბოლოს 2019 წლის მარტში იმყოფებოდა. ის NATO-საქართველოს ერთობლივი სწავლების მიმდინარეობას გაეცნო. იენს სტოლტენბერგი საქართველოს პრემიერ-მინისტრს, პრეზიდენტს, პარლამენტის თავმჯდომარესა და დეპუტატებს შეხვდა.