ინფექციური პათოლოგიის, შიდსის და კლინიკური იმუნოლოგიის ცენტრის გენერალური დირექტორი, იმუნოლოგი თენგიზ ცერცვაძე 76 წლის ასაკში გარდაიცვალა. ეს ინფორმაცია საზოგადოებრივ მაუწყებელთან გარდაცვლილის ახლობლებმა დაადასტურეს.
მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი თენგიზ ცერცვაძე 2020 წელს კორონავირუსის მართვის პროცესში ჩაერთო. პანდემიის დასაწყისში BBC-ი თენგიზ ცერცვაძეს, დაავადებათა კონტროლის ცენტრის მაშინდელ ხელმძღვანელს, ამირან გამყრელიძესა და მის მოადგილეს, პაატა იმნაძეს ადარებდა „სამი მუშკეტერს“, რომლებიც წარმატებით უმკლავდებოდნენ COVID-19-ს.
თენგიზ ცერცვაძე იყო ნიუ-იორკის მეცნიერებათა აკადემიის წევრი, ამერიკის ინფექციურ დაავადებათა საზოგადოების წევრი, C ჰეპატიტის ელიმინაციის სახელმწიფო პროგრამის ერთ-ერთი მთავარი ინიციატორი, ღირსების ორდენისა და ბრწყინვალების საპრეზიდენტო ორდენის კავალერი. 2020 წელს, პანდემიასთან მებრძოლ რვა ექიმთან ერთად, თბილისის საპატიო მოქალაქის წოდება მიენიჭა.