- 4 რატომ შეხვდა აშშ-ის ელჩი „ქართული ოცნების“ საგარეო საქმეთა მინისტრს
- 5 ენმ: გენერლები გოგავა და ყურაშვილი რუსულ კომისიაზე პარტიული აფილიაციის გარეშე წარდგებიან
- 6 მაკრონმა უკრაინაში ცეცხლის ნაწილობრივ შეწყვეტის ერთთვიან გეგმაზე ისაუბრა
ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში გიორგი ქაჯაია მოსკოვში, რუსეთის ფედერაციაში შვეიცარიის საელჩოში, საქართველოს ინტერესების სექციაში საგანგებო და სრულუფლებიანი დესპანი იყო. მან ზურაბ აბაშიძე შეცვალა, რომელსაც სპეციალური წარმომადგენლის თანამდებობა 2012 წლის ბოლოდან ეკავა.
ირაკლი კობახიძემ ზურაბ აბაშიძეს წარმატებული საქმიანობისთვის მადლობა გადაუხადა და განაცხადა, რომ მან თავად მიიღო გადაწყვეტილება თანამდებობის დატოვების თაობაზე.
„მოგეხსენებათ, ის წლების მანძილზე იყო პრემიერ-მინისტრის სპეციალური წარმომადგენელი რუსეთთან ურთიერთობის საკითხებში, 10 წელიწადზე მეტი ხნის განმავლობაში ის ემსახურებოდა ამ საქმეს ძალიან დიდი წარმატებით. ძალიან სერიოზული მიღწევები გვქონდა ჩვენ სხვადასხვა მიმართულებით, მისი ძალისხმევით, მისი მონაწილეობით, ჩართულობით. მინდა, მას მადლობა გადავუხადო მრავალწლიანი სამსახურისთვის სახელმწიფოს წინაშე და წარმატებები ვუსურვო ახალ თანამდებობაზე“, - განაცხადა კობახიძემ.
ამიერიდან ზურაბ აბაშიძე პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი იქნება. მან დაადასტურა, რომ სპეციალური წარმომადგენლის თანამდებობის დატოვების შესახებ რამდენიმე თვის წინ თავად მიმართა მთავრობის მაშინდელ მეთურს, ირაკლი ღარიბაშვილს. „ლოგიკა ძალიან მარტივი იყო: 2012 წლის შემდეგ 12 წელი გავიდა, ყველაფერს აქვს დასაწყისი და დასასრული“, - აღნიშნა აბაშიძემ.
ზურაბ აბაშიძე 12 წლის განმავლობაში საქართველოს წარმოადგენდა საქართველოსა და რუსეთს შორის ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებებში.