სტამბოლში მდებარე კათოლიკურ ეკლესიაში მომხდარ თავდასხმასთან დაკავშირებით რუსეთის და ტაჯიკეთის მოქალაქეები დააკავეს. თურქეთის ხელისუფლების განცხადებით, დაკავებულებს ტერორისტულ ორგანიზაცია „ისლამურ სახელმწიფოსთან“ აქვთ კავშირი.
სარიერის რაიონში, წმინდა მარიას სახელობის XIX საუკუნის ტაძარში ცეცხლი ორმა შეიარაღებულმა და ნიღბიანმა პირმა ადგილობრივი დროით 11:40 საათზე, ღვთისმსახურებისას გახსნა. ერთი ადამიანის მკვლელობის შემდეგ მათ ეკლესია დატოვეს. მოკლული 52 წლის მამაკაცია.
თურქეთის შინაგან საქმეთა მინისტრის ალი იერლიკაიას განცხადებით, პოლიციამ რეიდი 30-ზე მეტ ადგილზე ჩაატარა და 47 ადამიანი დააკავა. მისივე თქმით, თავდასხმაში ეჭვმიტანილები სწორედ ერთ-ერთი უკანასკნელი რეიდის დროს დააკავეს.
„მკვლელობაში ეჭვმიტანილი ორი ადამიანი დაკავებულია. ორივე სხვა სახელმწიფოს მოქალაქეა. ერთი ტაჯიკეთიდანაა, მეორე - რუსეთიდან. მიგვაჩნია, რომ ისინი „ისლამურ სახელმწიფოსთან“ არიან კავშირში“, - თქვა მინისტრმა.
უცხოური მედიის ინფორმაციით, მომხდარზე პასუხისმგებლობა „ისლამურმა სახელმწიფომ“ აიღო. ერთ-ერთი ტელეგრამ-არხით გავრცელებული ინფორმაციით, მკვლელობა ჩაიდენილია დაჯგუფების ლიდერის მოწოდების საპასუხოდ, გაუსწორდნენ ქრისტიანებსა და ებრაელებს.
მომხდარს რომის პაპი ფრანცისკე ვატიკანში, ყოველკვირეული წირვის დროს გამოეხმაურა და წმინდა მარიამის ტაძრის მრევლს სოლიდარობა გამოუცხადა.