- 4 Հանրակրթական դպրոցներում առաջին դասարանցիների գրանցումը կսկսվի մարտի 10-ից
- 5 «Բիթքոյնի գործով» Բաչիաշվիլիի նկատմամբ կիրառված գրավը դատարանը փոխարինել է կալանքով
- 6 Թբիլիսիի կենտրոնում հնչած կրակոցների հետևանքով սպանվել է, այսպես կոչված, օրենքով գողի եղբայրը
Ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցությունը չի մասնակցել քվեարկությանը, իսկ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը դեմ է քվեարկել։
Եվրաինտեգրման հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանի խոսքով՝ օրենքն արտահայտում է հայ ժողովրդի կամքը, և այս պահին Եվրոպական միությանն անդամակցելու դիմում չի քննարկվում։ ԱԳ փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը նշել է, որ առաջիկա ամիսներին նախատեսվում է հաստատել գործընկերության նոր օրակարգ, որը կներառի կարճ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ գործողություններ Եվրոպական միության հետ հետագա մերձեցման համար։
Օրենքի նախագծի նախաձեռնողը «Ժողովրդավարական ուժերի հարթակ» քաղաքացիական նախաձեռնությունն էր, որը երկու ամսում հավաքել է 60 հազար ստորագրություն։ 2025 թվականի հունվարի 9-ին օրենքի նախագիծը քննարկվել և հաստատվել է ՀՀ կառավարության նիստում, որից հետո այն ուղարկվել է Ազգային ժողովի քննարկմանը։ Այն ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Եվրոպական միությանն անդամակցելու հարցում «որոշում կարող է կայացվել միայն հանրաքվեի միջոցով»։
Փետրվարի 12-ին պատգամավորներն առաջին ընթերցմամբ հավանություն են տվել օրինագծին: Մարտի 24-ին Եվրոպական ինտեգրման հանձնաժողովի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ փաստաթղթում որոշ խմբագրական փոփոխություններ են կատարվել։ Մասնավորապես, նախաբանից հանվել է «Հայաստանի Հանրապետությունը, արտահայտելով Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի կամքը» ձևակերպումը։ Օրենքի փոփոխված տարբերակում ասվում է, որ «Հայաստանի Հանրապետությունը, նպատակ ունենալով զարգացնել ժողովրդավարական ինստիտուտները, բարձրացնել հասարակության բարեկեցությունը, ամրապնդել երկրի անվտանգությունը, դիմակայունությունը և իրավունքի գերակայությունը, հայտարարում է Հայաստանի Հանրապետության՝ Եվրոպական միությանն անդամակցելու գործընթացի մեկնարկը»:
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը Հայաստանի անդամակցությունը Եվրոպական միությանը համեմատել է «Տիտանիկի համար տոմս գնելու հետ»։ Նա ասել է, որ օրինագծի հեղինակներն ի սկզբանե պետք է ներառեին կետ Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությունից դուրս գալու մասին։ «Եվրոպական միությունը և Եվրասիական տնտեսական միությունը միմյանց հետ անհամատեղելի են, հետևաբար օրինագիծն այս երկրին ընտրության առաջ է դնում»,- ասել է ՌԴ փոխվարչապետը։