Հիմնադրամի արգելանքից հետո Նանուկա Ժորժոլիանին չի բացառում, որ իրեն կարող են ձերբակալել
Լրագրող, «Նանուկա» հիմնադրամի հիմնադիր Նանուկա Ժորժոլիանին չի բացառում ձերբակալության հնարավորությունը։ Այս մասին նա հայտնել է Գլխավոր դատախազության մոտ այն բանից հետո, երբ գրավոր դիմում է ներկայացրել քննչական մարմին և պահանջել դատարանի վճիռը, որի հիման վրա արգելանք է կիրառվել իր հիմնադրամի հաշիվների նկատմամբ։
Ավելի վաղ Նանուկա Ժորժոլիանին սոցցանցերում գրել էր, որ պատրաստվում են գալ իր տուն՝ խուզարկություն անցկացնելու համար։
«Հիմա, երբ խուզարկություն կանեն, ես ակնկալում եմ, որ ինձ կմեղադրեն, և չեմ բացառում, որ կմոտենան իմ ձերբակալության թեմային, ծանոթ է չէ՞, ես ենթադրում եմ»,- լրագրողներին ասել է Ժորժոլիանին։
Նա ասել է, որ դատախազությունից դեռ պաշտոնական տեղեկություն չի ստացել, թե ինչի հիման վրա է կայացվել «Նանուկա» հիմնադրամի հաշիվները սառեցնելու որոշումը։
«Մի բան է նման մակերեսային հայտարարություն անելը, այլ բան է, թե ինչի մասին է գործը և ինչի հիման վրա է կայացվել այս որոշումը։
Ես հիմնավոր կասկած ունեմ, որ ինձնից թաքցնում են դատախազների անուն-ազգանունները, քանի որ շատ լավ գիտեն, թե ինչպիսին կլինի իմ արձագանքը այս դատախազներին։ Օրենքը մեզ չի արգելում, մի շարք հնարավորություններ է տալիս բոլոր դատախազներին անուններով տեղեկացնել, թե ինչից են զրկել փոքր երեխաներին, օրինակ հիմա, երբ ես ուրբաթ օրը շտապօգնության մեքենայով Թուրքիայից հետ բերելու երեխա ունեմ, նույնիսկ նրա ծնողներին։ Դա շատ լավ կհասկանան դատախազները։
Ամեն ինչ կանգ է առել, այն մարդիկ, ովքեր այսքան ժամանակ մեզնից օգնություն էին խնդրում, իսկ մենք նրանց օգնում էինք, կանգ առան, մենք այլևս ոչ մեկին չենք կարող օգնել»,- ասել է Նանուկա Ժորժոլիանին։
Դատախազությունը մարտի 17-ին արգելանք է կիրառել «Նանուկա» հիմնադրամի, «Փրոսփերիթի», «24/7 միմյանց համար», «Սիրցխվիլիա» և «Թբիլիսիի մարդու իրավունքների տուն» հիմնադրամների բանկային հաշիվների և դրամական միջոցների նկատմամբ։ Այս կազմակերպությունները եվրոպամետ ցույցերի ժամանակ աջակցել են տուգանվածներին, ձերբակալվածներին և բանտարկյալների ընտանիքներին:
Դատախազությունը այս տարվա փետրվարին «Վրացական երազանքի» դաշնակից՝ «Միացյալ չեզոք Վրաստան» կազմակերպության դիմումի հիման վրա գործ էր հարուցել, այսպես կոչված, սաբոտաժի գործով։ Հիմնադրամների նկատմամբ արգելանք է կիրառվել հենց այս հետաքննության շրջանակներում։ Ինչպես ասում է «Միացյալ չեզոք Վրաստանի» առաջնորդ Վատո Շաքարիշվիլին, երկրում նախադեպ է ստեղծվում, որ «երկրի դեմ գործողությունները» և դրա համար միջոցների մոբիլիզացումը պատժելի կլինի։