«Վրացական երազանքի» խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին ասում է, որ ԱՄՆ «Օտարերկրյա գործակալների գրանցման մասին ակտի» (FARA) «բառ առ բառ թարգմանված» օրենքի ընդունումից հետո Հակակոռուպցիոն բյուրոն կուսումնասիրի յուրաքանչյուր կազմակերպություն, որը արտերկրից ստանում է թեկուզ 1 ցենտ։
«Այս օրենքը հատուկ պատճենված է բառ առ բառ: Գիտեք, նախաձեռնված տարբերակում մենք նույնիսկ հատուկ թողել ենք ամերիկյան տերմինները, հետո դրանք ուղղել միայն տերմինների մակարդակով: Դա բառացիորեն այն է, ինչ Ամերիկայում է»,- լրագրողներին ասել է Պապուաշվիլին:
Ավելի քան հարյուր կազմակերպություններ այսօր՝ մարտի 24-ին, հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ նշելով, որ ԱՄՆ-ում գործող FARA-ն դեմ չէ անկախ հասարակական կազմակերպությունների և ազատ լրատվամիջոցների գործունեությանը, և որ «Իվանիշվիլիի ոչ լեգիտիմ կառավարությունը ցանկանում է վերախմբավորել քաղաքացիական սեկտորի դեմ ռուսական օրենքը»։
Ի պատասխան՝ Պապուաշվիլին ասում է, որ հայտարարության հեղինակները պետք է դիմեն ԱՄՆ դեսպանությանը, «եթե իրենց ինչ-որ բան դուր չի գալիս այս օրենքում»։
«Հարցը պարզ է՝ մեր ներկայիս «թափանցիկության օրենքը» ուներ հետևյալ չափանիշները՝ եթե ֆինանսավորման 20%-ից ավելին ես ստանում արտերկրից, գրանցվի՛ր և հրապարակի՛ր քո ֆինանսները։ Նրանք ասացին, որ դա անընդունելի է։ Երկրորդը ամերիկյան մոտեցումն է, որն ասում է՝ ունե՞ք թեկուզ 1 ցենտ արտաքին ֆինանսավորում։ Մենք կուսումնասիրենք, թե արդյո՞ք դուք ներկայացնում եք օտարերկրյա պատվիրատուի շահերը, և եթե այո, ձեզանից կպահանջվի գրանցվել: Երկու մոտեցում կա՝ մեկը՝ ավտոմատ թափանցիկություն բոլոր կազմակերպությունների համար, որոնք ստանում են 20%-ից ավելի, սա ներկայիս թափանցիկության օրենքն է, և այն անվանեցին ռուսական օրենք, և երկրորդը՝ ամերիկյան մոտեցումը՝ կարևոր չէ, որ ունես 20%, 1%, 0,001%, թեկուզ 1 ցենտ օտարերկրյա ֆինանսավորում, բայց եթե ըստ էության ներկայացնում ես օտար երկրի շահ, պետք է հրապարակես քո ֆինանսները: Հետևաբար՝
յուրաքանչյուր դեպք կուսումնասիրվի Հակակոռուպցիոն բյուրոյի կողմից, և յուրաքանչյուր դեպքի և յուրաքանչյուր կազմակերպության վերաբերյալ որոշում կկայացվի։
Սա է թափանցիկության օրենքի և «Ֆարայի» միջև տարբերությունը։ Ինչ վերաբերում է թափանցիկության օրենքին, մենք կարող էինք նախապես իմանալ, թե ովքեր պետք է բացահայտեն իրենց արտասահմանյան փողերը։ Ինչ վերաբերում է «Ֆարային», ապա նախապես չենք կարող իմանալ, թե ովքեր պետք է գրանցվեն այս ռեգիստրում։ Յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքում որոշում է կայացվելու»,- լրագրողներին ասել է Շալվա Պապուաշվիլին։
«Վրացական երազանքի» խորհրդարանի խոսնակն ասել է, որ անցյալ տարի ընդունված ռուսական օրենքը «շատ լավ արդյունքներ է տվել», քանի որ ներկայումս օտարերկրյա ուժի շահերը ներկայացնողների ռեգիստրում գրանցված է մոտ 400 կազմակերպություն։
«Վրացական երազանքի» իրավական հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Արչիլ Գորդուլաձեի խոսքով՝ օրենքի ընդունման նպատակն է «թափանցիկ դարձնել օտարերկրյա ուժից փոխանցվող միջոցները, ֆինանսավորումը և իրականացվող գործունեությունը»: Օրենքով սահմանված պահանջները չկատարելու համար կկիրառվի տուգանք կամ ազատազրկում՝ առավելագույնը 5 տարի ժամկետով։
Օրենքի հաստատումից հետո «Վրացական երազանքը» մտադիր է վերացնել այսպես կոչված «Օտարերկրյա գործակալների մասին» ռուսական օրենքը, որն ընդունվել է անցյալ տարի։
Անկախ հասարակական և լրատվական կազմակերպություններն ասում են, որ ամեն ինչ անելու են, որպեսզի նոր օրենքը չկիրառվի։