Təxminən bir il ərzində, 2022-ci il martın 1-dən 2023-cü ilin 26 aprel tarixinə qədər Gürcüstanda Rusiya Federasiyası vətəndaşları ümumilikdə 474 649 kv.m. torpaq satın alıblar. Milli Dövlət Reyestr Agentliyi bu barədə parlamentin üzvü Tamar Kordzaiaya məlumat verib.
Əsas xəbərlər
“Oçneba” konstitusiya çoxluğunu əldə edəcəyi təqdirdə VMH və digər partiyaları ləğv etməklə hədələyir
Zelenski Kursk vilayətində əməliyyatın əsas vəzifəsi kimi “bufer zonasının yaradılmasını” hallandırıb
Rusiya vətəndaşlarının mülkiyyətində olan bina və tikililəri olmayan torpaq sahələrinin ümumi sahəsi 265,049 kv.m, bina və tikililəri olan torpaq sahələrinin ümumi sahəsi isə 209,600 kv.m, Rusiya vətəndaşlarına məxsus qeydiyyatlı yaşayış mənzillərinin ümumi sahəsi 424 449 823 kv.m təşkil edib.
Gürcüstan miqyasında, altı ay ərzində, 13 oktyabr 2022-ci ildən 26 aprel 2023-cü il tarixinədək olan dövr üçün:
- Rusiya Federasiyasının 3878 vətəndaşının 4745 yaşayış mənzilinə mülkiyyət hüququ qeydə alınıb.
- Rusiya Federasiyasının 404 vətəndaşının binası olmayan 543 torpaq sahəsinə mülkiyyət hüququ qeydə alınıb. Torpaq sahələrinin ümumi sahəsi 104 098 kv.m. təşkil edir;
- Rusiya Federasiyasının 829 vətəndaşının binaların yerləşdiyi 886 torpaq sahəsinə mülkiyyət hüququ qeydə alınıb. Torpaq sahələrinin ümumi sahəsi 118 213 kv.m təşkil edir;
- Rusiya Federasiyasının 8872 vətəndaşı fərdi sahibkar kimi qeydiyyata alınıb;
- Rusiya Federasiyasının 889 vətəndaşının pay sahibi və/və ya təsisçi kimi iştirakı 646 hüquqi şəxsdə (MMC, KS, SPS, kooperativ, AAP) qeydə alınıb;
Tamar Kordzaia bu gün parlamentin plenar iclasında bildirib ki, bu statistika Gürcüstan kimi kiçik ölkə üçün kifayət qədər böyükdür.
“Bütün bunlar Rusiyadan Gürcüstana birbaşa hava əlaqələrinin bərpasından əvvəl baş verib. Rusiya vətəndaşları Gürcüstana gəlir, bizneslə məşğul olur, daşınmaz əmlak alırlar. Siyasi olaraq, Avropaya pis münasibətimizi göstərmək və onsuz da onların tərəfdaşı olmadığımızı göstərmək üçün deyilsə, İrakli Kobaxidzenin bu gün dediyi iqtisadi güclənmə üçün belə birbaşa uçuşları bərpa etmək nəyə lazım idi?
Avropanın bizim üçün nə etdiyini, nə etmiş olduğunu və Gürcüstana hansı səviyyədə dəstək verdiyini niyə unuduruq? Bizim sülhə malik olmağımız Avropanın sayəsindədir. Rusiya vətəndaşları Ukrayna vətəndaşlarını qətlə yetirərkən, Avropa İttifaqının faydaları ilə Gürcüstanın faydalarını və insanların yoxsulluğu ilə manipulyasiyanı müqayisə etmək düzgün deyil.
Heç kim bizə demir ki, biz enerji resursları olmadan məşğul olmalıyıq. Bizə deyirlər ki, heç olmasa minimum standartı qoruyaq və ölkəmizin ehtiyaclarından artıq iş görməyək. Ölkəmizə siyasi ziyan vurulması istisna olmaqla, birbaşa uçuşların bərpasına həqiqətən ehtiyacımız yox idi”, - Kordzaia bildirib.
Tamar Kordzaia, həmçinin Gürcüstandan Rusiya Federasiyasına məhsul ixrac edən bütün hüquqi şəxslər haqqında Gəlirlər Xidmətindən ixrac olunan malları dəqiqləşdirilməsi şərti ilə məlumat tələb edib. Dövlət qurumu deputatın bu müraciətini tələb olunan məlumatın gömrük sirri olduğunu əsas gətirərək təmin etməyib.
“Bir millət vəkilinə, hətta bu tip məlumatlarla bağlı bizə məlumat verməməsi mümkün deyil. Bizə bu məlumat verməlidirlər və biz onun məxfiliyini qoruyacağıq, çünki bu, bizim, nəzarətçi funksiyamızdır”, - deyə deputat bildirib.
Ədliyyə Nazirliyinin 2023-cü ilin mart ayında Gürcüstan parlamentinin üzvü Paata Mancqaladzeyə verdiyi məlumata görə, 24 fevral 2022-ci ildən 8 fevral 2023-cü il tarixədək 3297 Rusiya vətəndaşına Gürcüstan vətəndaşlığı verilib.

In a span of about a year, from March 1, 2022, to April 26, 2023, Russian citizens have purchased a total of 474,649 square meters of land in Georgia. This figure was provided by the National Agency of Public Registry to Tamar Kordzaia, a member of the parliament.
- 1 Geostat: The Average Salary in Georgia Is 2,271 GEL
- 2 Electricity Prices Rising – GNERC to Announce New Tariffs in Late December
- 3 U.S. Sanctions International Criminal Court Judge Gocha Lordkipanidze
- 4 Driving Licenses to Be Restored for Over 18,000 Drivers Revoked for Alcohol Offences
- 5 Georgian Ambassador to South Korea Dismissed – Papaskua Leaves Ministry of Foreign Affairs
- 6 UK Sanctions Russian Company Russneft, Which Sold Oil in Georgia
The total area of empty land plots registered in the ownership of Russian citizens is 265,049 sq.m., and the total area of land housing buildings and structures is 209,600 sq.m. The total area of residential apartments registered by Russian citizens made up 424,449.823 sq.m.
Throughout Georgia, in the 6 months between October 13, 2022, and April 26, 2023:
- 3878 citizens of Russia were registered in 4745 residential apartment units
- 404 Russian citizens registered land rights on 543 empty land plots, which make up a total area of 104,098 sq.m.
- 829 Russian citizens registered 886 plots of land with buildings/structures with a combined area of 118,213 sq.m.
- 8872 sole proprietorships were registered by Russian citizens.
- 889 citizens of Russia were registered as shareowners and/or founders of 646 legal entities (LLC, LP, GPC, cooperative, NNLE)
Tamar Kordzaia stated today at the plenary session of the parliament that these numbers are quite significant for a small country like Georgia.
“All this was before the resumption of direct flights. Russian citizens enter Georgia, conduct business, and buy real estate. Why did we need to restore direct flights, which would allegedly stimulate economic growth according to Irakli Kobakhidze, if not to show Europe our negative attitude and that we are not really their allies?
Why are we forgetting how much Europe has done for us, and how much support they are showing Georgia? It is thanks to them that we have peace in our country. It is wrong to talk about financial benefits that we can get and that the EU is getting, and to capitalize on poverty when Russian citizens are killing the Ukrainians.
No one is telling us to do without natural resources. We are told to uphold a minimum standard and not to get involved with Russia more than we need to. Resumption of direct flights was hardly a primary necessity, and all it did was damage the reputation of our country,” said Kordzaia.
Tamar Kordzaia also requested data from the Public Registry on legal entities who are exporting goods from Georgia to Russia, with the exported products to be specified. The state body did not satisfy this request on the grounds that this information constitutes customs secret.
“It is unacceptable that they are not providing such information to us, members of parliament. They should provide the data and we will uphold confidentiality, as this is our right as the controllers,” remarked the deputy.
According to the data provided by the Ministry of Justice in March 2023 to Paata Manjgaladze, a member of the Parliament of Georgia, in the period from February 24, 2022, to February 8, 2023, Georgian citizenship was granted to 3297 citizens of Russia.