Prezident Zurabişvili 6437 Rusiya vətəndaşına Gürcüstan vətəndaşlığı verib
“Gürcüstan Xəbərləri”nin Prezident Administrasiyasından tələbi əsasında əldə etdiyi məlumata əsasən, Ədliyyə Nazirliyinin Dövlət Xidmətlərinin İnkişafı Agentliyi 2018-ci il sentyabrın 4-dən 2023-cü il mayın 6-dək olan müddətdə Rusiya Federasiyasının 6456 vətəndaşına Gürcüstan vətəndaşlığı verilməsi ilə bağlı müsbət rəyi Prezident Administrasiyasına göndərib. Bunlardan Gürcüstan Prezidenti tərəfindən 5 nəfərə normal qaydada, 4 nəfərə sadələşdirilmiş qaydada, 5 nəfərə xüsusi qaydada, 6423 nəfərə müstəsna qaydada Gürcüstan vətəndaşlığı verilib, 19 nəfərə isə müstəsna qaydada vətəndaşlıq verilməsindən imtina edilib.
“Gürcüstan xəbərləri”nə prezident administrasiyasından yazılı şəkildə verilən məlumata görə, Rusiya Federasiyasının müstəsna qaydada Gürcüstan vətəndaşlığına qəbul edilmiş 6423 vətəndaşının 6013 nəfəri əslən Gürcüstandan, 362 nəfəri isə Gürcüstan vətəndaşlarının ailə üzvləridir, 40 nəfər idman, elm və/və ya incəsənət sahəsində uğur qazanıb və Gürcüstan adından fəaliyyətini davam etdirmək istəyir, 5 nəfər Gürcüstanda dövlət iqtisadiyyatının inkişafına mühüm töhfə verən müəyyən sərmayə qoyur və ya yatır, 3 nəfərin Gürcüstan qarşısında xüsusi xidmətləri var və ya onlara Gürcüstan vətəndaşlığının verilməsi dövlətin maraqlarına əsaslanıb.
Həmin dövrdə Dövlət Xidmətlərinin İnkişafı Agentliyi tərəfindən 20 Azərbaycan Respublikası vətəndaşının Gürcüstan vətəndaşlığına verilməsi ilə bağlı müsbət rəy Gürcüstan Prezidentinin Administrasiyasına göndərilib. Bunlardan 12 nəfərə normal qaydada, 5 nəfərə sadələşdirilmiş qaydada, 1 nəfərə xüsusi qaydada, 1 nəfərə müstəsna qaydada Gürcüstan vətəndaşlığı verilib, 1 nəfərə isə müstəsna qaydada Gürcüstan vətəndaşlığına qəbuldan imtina edilib. Gürcüstan prezidentinin Gürcüstan vətəndaşlığını almaq istəyən Azərbaycan vətəndaşına Gürcüstan vətəndaşlığının verilməsindən imtina barədə qərarından məhkəməyə şikayət verilməyib.
2018-ci il sentyabrın 4-dən 2023-cü il mayın 6-dək olan müddətdə Gürcüstan vətəndaşlığının bərpası proseduru ilə Gürcüstan vətəndaşlığına qəbul edilməsinə dair müsbət rəylər əsasında Ədliyyə Nazirliyinin Dövlət Xidmətlərinin İnkişafı Agentliyindən Prezident Administrasiyasına göndərilmiş Gürcüstanın 7300 keçmiş vətəndaşının Gürcüstan vətəndaşlığı bərpa edilib.
Həmin dövrdə Dövlət Xidmətlərinin İnkişafı Agentliyi Gürcüstan prezidentinin administrasiyasına Gürcüstan vətəndaşlığını almaqdan imtina üçün əsasların mövcudluğuna görə Vətəndaşlıq Məsələləri üzrə Komissiyanın mənfi qərarlarının əsası - Gürcüstan vətəndaşlığının verilməsi üçün şəraitin olmaması nəzərə alaraq 10 821 nəfərə Gürcüstan vətəndaşlığının verilməsi ilə bağlı mənfi rəy göndərib. Qeyd olunan nəticələrə əsasən, Gürcüstan prezidentinin hüquqi aktı verilməyib ki, bu da Gürcüstan vətəndaşlığı məsələsinin təmin edilməsindən imtina kimi qiymətləndirilib.
Mayın 5-də “Gürcüstan Xəbərləri” prezident administrasiyasından 2012-2023-cü illər üçün Gürcüstan vətəndaşlığının verilməsi ilə bağlı məlumat tələb etsə də, bizə yalnız inzibati şikayət verildikdən sonra məlumat verilib. Prezident Administrasiyasının məlumatına görə, 2012-ci ildən 2018-ci il sentyabrın 4-dək vətəndaşlıq məsələləri üzrə statistik məlumatların hazırlanmasına səlahiyyətli inzibati orqan Ədliyyə Nazirliyinin Dövlət Xidmətlərinin İnkişafı Agentliyi olub. Agentlik inzibati şikayət verdikdən sonra da tələb olunan məlumatları bizə təqdim etməyib və bu səbəbdən “Gürcüstan Xəbərləri” məhkəməyə müraciət edib.
Gürcüstan xəbərləri
müstəqil, ictimai-siyasi onlayn nəşrdir. Vebsayt İnformasiya Resursları Şəbəkəsi (IRN) tərəfindən idarə olunur

According to the data elicited from the presidential administration by Georgian News, in the period between September 4, 2018, and May 6, 2023, the Public Service Development Agency of the Ministry of Justice sent 6456 positive clearances of Russian citizens for the granting of Georgian citizenship to the presidential administration. Among these, 5 persons were granted Georgian citizenship by the president through a normal procedure, 4 with a simplified procedure, 5 with a special procedure, and 6423 with an exceptional procedure. 19 persons were denied the granting via the exceptional procedure.
- 1 Former Prime Minister Garibashvili Sentenced to Five Years in Prison After Plea Deal
- 2 Otar Partskhaladze Charged with Organizing Murder of Businessman Levan Jangveladze
- 3 Shalva Papuashvili Says Georgian Dream Filed Complaint with BBC
- 4 Georgian Dream Party Further Tightens Grants Law, Introducing Up to 6 Years in Prison
As Georgian News was informed by the presidential administration in writing, among the 6423 citizens of Russia who were granted Georgian citizenship through the exceptional procedure, 6013 are Georgians by origin, 362 are related to Georgian citizens, 40 are successful athletes, scientists, and/or artists and wish to continue their work on behalf of Georgia, 5 have made or are making investments in Georgia, which have made or will make a sizable contribution to Georgian economy, and 3 have had a special contribution to Georgia or the granting of Georgian citizenship to them is in the interests of the state.
In the same period, the Public Service Development Agency forwarded a positive clearance on the granting of Georgian citizenship to 20 citizens of the Republic of Azerbaijan to the administration of the President of Georgia. Of these, citizenship was granted to 12 persons through the normal procedure, 5 with a simplified procedure, 1 with the special, and 1 with the exceptional. 1 person was denied the granting through the exceptional procedure. The denial by the president was never appealed by the Azerbaijani citizen.
In the span between September 4, 2018, to May 6, 2023, on the basis of positive clearances from the Public Service Development Agency of the Ministry of Justice for granting Georgian citizenship by the procedure of restoration, citizenship was restored to 7300 former citizens of Georgia.
In the same period, 10 821 negative clearances for the granting of Georgian citizenship were sent from the Public Services Development Agency to the Administration of the President due to the existence of grounds for refusing to obtain Georgian citizenship through naturalization, also, on the basis of negative assessments by the Citizenship Issues Commission - considering the absence of conditions for granting Georgian citizenship. Based on said conclusions, the legal act of the President of Georgia was not issued, which was considered as a refusal to satisfy the issue of Georgian citizenship.
Georgian News submitted a request for 2012-2023 records on granting of the citizenship on May 5, although, the data was provided to us only after an administrative complaint had been filed. According to the explanation by the presidential administration, from 2012 to September 4, 2018, the administrative body authorized to produce citizenship statistics was the Public Service Development Agency of the Ministry of Justice. The agency did not provide us with the requested information even after submitting an administrative complaint, which is why Georgian News filed a lawsuit with the court.