შოვში, სტიქიის ზონაში ნაპოვნი ცხედრებიდან ერთ-ერთი ზაზა მესხის ცოლის, ალინა პოლიკოვსკასია. ამის შესახებ ინფორმაცია მესხის ყოფილმა ცოლმა გაავრცელა. ოჯახის დანარჩენი წევრები ისევ დაკარგულებად მიიჩნევიან.
„პირველი სიახლე გვაქვს და არ არის კარგი. ქუთაისის სასამართლო ექსპერტიზის ბიუროში ვიყავით და დავადგინეთ, რომ ალინა 3 აგვისტოს გარდაცვლილა შოვის სტიქიაში. ღმერთმა ნათელში ამყოფოს მისი სული. დანარჩენ ოჯახის წევრებზე, ზაზა მესხზე და ჩვენს შვილებზე ჯერ არაფერია ცნობილი“, - წერს ზაზა მესხის ყოფილი ცოლი, სინტა დეპონდტი სოციალურ ქსელში.
ზაზა მესხი, მეუღლე ალინა პოლიკოვსკასთან და სამ მცირეწლოვან შვილთან ერთად, უწერაში ისვენებდა, სადაც ისინი ჰოლანდიიდან ჩავიდნენ. კოტეჯის მეპატრონემ ავთო ყავლაშვილის „საქართველოს ამბებს“ უთხრა, რომ ისინი შოვის დასათვალიერებლად 3 აგვისტოს, 12:00 საათზე, ავტომობილით წავიდნენ, რის შემდეგაც მათთან კავშირი აღარ ჰქონია. დაკარგული სამი ბავშვიდან ორი ზაზა მესხის პირველი ქორწინებიდანაა. მათი ასაკი 10-13 წელია.
ამ დროისთვის დადასტურებული ინფორმაციით, შოვში სტიქიას 12 ადამიანი ემსხვერპლა. 11 ცხედარი 3 და 4 აგვისტოს იქნა ნაპოვნი. ისინი ქუთაისის პროზექტურაში არიან გადასვენებული და იდენტიფიკაციის პროცესი მიმდინარეობს. მთავრობის ადმინისტრაციის რეგიონებთან ურთიერთობის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა, ლერი ბარნაბიშვილმა დღეს განაცხადა, რომ ამოცნობილია 6 პირის ვინაობა. მისივე თქმით, ცხედრები დაზიანებული დაზიანებულია, რის გამოც დნმ-ის ანალიზის ჩატარება იქნება საჭირო.
სტიქიის ზონაში 20-ზე მეტ ადამიანს ჯერ კიდევ ეძებენ.
შოვის ტერიტორიაზე სტიქიური პროცესები 3 აგვისტოს, დაახლოებით 15:15 საათზე განვითარდა. ღვარცოფმა მთლიანად გაანადგურა კურორტზე არსებული კოტეჯები, დააზიანა სასტუმროები, წაიღო ავტომობილები და შოვამდე მისასვლელი ერთადერთ სამანქანო გზაზე ხიდები დაანგრია. მაშველებმა სტიქიის ზონაში შესვლა 3 საათის შემდეგ, მხოლოდ სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენებით მოახერხეს.
ადგილობრივების ინფორმაციით, სტიქიამდე ორი დღით ადრე, ბუბას მთაზე მეწყერი ჩამოვიდა, რის შედეგადაც მდინარე ბუბისწყლის ხეობაში დიდი რაოდენობით წყალი დაგუბდა, 3 აგვისტოს კი, წყალმა გამოხეთქა და ღვარცოფი გამოიწვია.