„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრი და თბილისის საკრებულოს დეპუტატი ირაკლი ეძგვერაძე, რომელიც პოლიციელებს ძალადობაში ადანაშაულებს, თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე ნათია ტოგონიძემ სამართალდამრღვევად ცნო და 2700 ლარით დააჯარიმა. ეძგვერაძემ სხდომა დაწყებიდან მალევე, პროტესტის ნიშნად, დატოვა.
- 1 „საეჭვო გარემოება ვერ გამოვლინდა“ - შსს 2014 წელს გაუჩინარებული გურამ დადიანიძის საქმეზე
- 2 ნატა ვიბლიანი პროკურატურამ დაზარალებულად ცნო
- 3 კობახიძე-მდინარაძის დროს მომხდარ თვითმკვლელობებზე კითხვები რჩება - ღარიბაშვილი
- 4 აფხაზი ბლოგერი დაურ ბუავა თბილისში გარდაცვლილი იპოვეს
- 5 სასკოლო ფორმების გაყიდვა 1-ელი სექტემბრიდან დაიწყება - მისამართები და დეტალები
- 6 მეორედ მიმანიშნეს ჩემი 75 წლის მამის დაჭერაზე - ღარიბაშვილის მორიგი წერილი ციხიდან
როგორც მისმა ადვოკატმა ლაშა ტყეშელაძემ განაცხადა, მოსამართლის გადაწყვეტილება პოლიტიკურად მოტივირებულია.
„მოსამართლემ ის 2700 ლარით დააჯარიმა იმ გარემოებაში, როცა ირაკლი ეძგვერაძეს გაუსწორდნენ ფიზიკურად და შემდგომ 48 საათი ჰყავდათ იზოლატორში. სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს ეს მოძალადე პოლიციელები, თურმე, არც კი ჰყავს გამოკითხული. სასამართლოში ჩვენ წარმოვადგინეთ ვიდეომტკიცებულებები, სადაც ჩანს, რომ ირაკლი ეძგვერაძე არავითარ ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევას არ ჩადიოდა. არავითარი მტკიცებულება არ ჰქონდა სასამართლოს, რომ მიეღო აღნიშნული გადაწყვეტილება“, - განაცხადა ტყეშელაძემ.
სასამართლო პროცესზე კრიმინალური პოლიციის თანამშრომელი გიორგი ზუბადალაშვილი გამოიკითხა, რომელმაც თქვა, რომ დაკავების დროს ეძგვერაძის მიმართ პროპორციული ძალა გამოიყენეს და მასზე არ უძალადიათ.
ირაკლი ეძგვერაძე პოლიციამ 4 სექტემბერს, ღამით, გლდანში, საკუთარ საცხოვრებელ სახლთან დააკავა. შინაგან საქმეთა სამინისტროში აცხადებენ, რომ ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის თანამშრომლები ნარკოდანაშაულთან დაკავშირებით საგამოძიებო მოქმედებას ასრულებდნენ, რა დროსაც, მათ ხელი შეუშალა ეძგვერაძემ, რომელსაც საგამოძიებო მოქმედებასთან არანაირი შეხება არ ჰქონდა. ირაკლი ეძგვერაძე კი ამბობს, რომ პოლიციელთა მხრიდან აგრესია მას შემდეგ დაიწყო, რაც შეეცადა გაერკვია, რატომ იყვნენ ისინი მობილიზებული მის ავტოფარეხთან.
„ჩემს მიმართ განხორციელდა მძიმე დანაშაული. ავტოფარეხში შემათრიეს, იქ ერთ საათზე მეტი ვიყავი დაკავებული, დამაგდეს ძირს, მაყენებდნენ სიტყვიერ შეურაცხყოფას. შემდეგ შემოიყვანეს მამაჩემი, რომელიც 70 წლისაა და დაიწყეს საქმის გარჩევა. წინასწარი დაკავების იზლატორში შემომიტანეს ოქმი, სადაც წერია, რომ მე, თურმე, სიტყვიერ შეურაცხყოფას ვაყენებდი მათ და არ დავემორჩილე“, - განაცხადა ეძგვერაძემ დასამართლოს სხდომათა დარბაზის დატოვებამდე.
4 სექტემბრის ღამეს დააკავეს „ნაციონალური მოძრაობიდან“ საკრებულოს კიდევ ერთი წევრი, ირაკლი ნადირაძე, რომელიც ირაკლი ეძგვერაძის სახლთან დაპირისპირების დაწყების შემდეგ მივიდა. რამდენიმე საათში ის ხელწერილით გაათავისუფლეს.
ორივე ოპოზიციონერს შსს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლების დარღვევას ედავებოდა, რაც წვრილმან ხულიგნობასა და პოლიციელის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობას გულისხმობს. სასამართლოს გადაწყვეტილებით, ირაკლი ნადირაძე 2500 ლარით დაჯარიმდა.

Irakli Edzgveradze, a member of the oppositional United National Movement and deputy of the Tbilisi City Council, who has accused the police of violence, was found guilty by Judge Natia Togonidze of the Tbilisi City Court and fined 2700 GEL. Edzgveradze left the session shortly after it began as a sign of protest.
- 5 Kobakhidze and Putin Attend International Forum on Neutrality in Turkmenistan
- 6 The Strasbourg Court Has Begun the Substantive Hearing of Gela Mtivlishvili's Case
As his lawyer, Lasha Tkesheladze says, the judge’s decision is politically motivated.
“The judge fined him 2700 GEL despite the fact that Irakli Edzgveradze was physically assaulted and then kept in solitary confinement for 48 hours. It turns out that the Special Investigation Service hasn’t even interviewed the violent police officers involved. We presented video evidence in court, showing that Irakli Edzgveradze did not commit any administrative offense. The court had no evidence to support its decision,” said Tkesheladze.
During the trial, criminal police officer Giorgi Zubadalashvili testified, stating that they used proportional force during Edzgveradze’s arrest and did not abuse him.
Irakli Edzgveradze was arrested at his home in Gldani on September 4. The Ministry of Internal Affairs claims that the Central Criminal Police were conducting an investigation related to drug crimes when they were obstructed by Edzgveradze, who had no connection to the investigation. Edzgveradze claims that the police became aggressive after he inquired why they were mobilized near his garage.
"A serious crime was committed against me. They dragged me into the garage, held me there for more than an hour, threw me to the ground, and verbally abused me. Then they brought my 70-year-old father and began questioning him. Later, they presented me with a protocol in the pre-trial detention cell, which stated that I verbally insulted them and disobeyed," Edzgveradze said before leaving the courtroom.
On the night of September 4, another member of the National Movement, Irakli Nadiradze, who arrived at Edzgveradze’s home after the confrontation began, was also arrested. He was released a few hours later with a handwritten note.
Both opposition members were accused of violating Articles 166 and 173 of the Code of Administrative Offenses of the Ministry of Internal Affairs, which pertain to petty hooliganism and disobedience to the lawful orders of a police officer. According to the court’s decision, Irakli Nadiradze was fined 2500 GEL.