2023 წლის პირველ ექვს თვეში გერმანიიდან დეპორტირებულია 7861 ადამიანი, რაც 27%-ით მეტია გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით. დეპორტირებულთაგან ყველაზე მეტი, 705 საქართველოს მოქალაქეა, 665 ჩრდილოეთ მაკედონიის და 659 ავღანეთის. ინფორმაციას Deutsche Welle ავრცელებს.
- 1 ბანკირის ენერგოპროექტი - გოგნის ქარის ელექტროსადგურისთვის კოლხურ ტყეებს გაჩეხავენ
- 2 „საეჭვო გარემოება ვერ გამოვლინდა“ - შსს 2014 წელს გაუჩინარებული გურამ დადიანიძის საქმეზე
- 3 ნატა ვიბლიანი პროკურატურამ დაზარალებულად ცნო
- 4 თბილისში გარდაცვლილი ტაილანდელი იუთუბერის ოჯახი სუიციდის ვერსიას უარყოფს
- 5 თბილისში პატრულ-ინსპექტორი, 37 წლის გოჩა არველაძე გარდაცვლილი იპოვეს
- 6 პუტინმა 2026-2030 წლებში ოკუპირებული აფხაზეთის განვითარების ხელშეწყობის შეთანხმება დაამტკიცა
დეპორტირებულებიდან 1664 ქალია, 1375 კი არასრულწლოვანი.
გაიზარდა იმ ადამიანთა რიცხვი, ვინც ნებაყოფლობით დატოვა ქვეყანა, 4892 ადამიანმა მიიღო ფედერალური დაფინანსება სამშობლოში დასაბრუნებლად, ხოლო 2309 ადამიანმა მიიღო სახელმწიფო ან ადგილობრივი დაფინანსება.
კანონის თანახმად, მათ, ვისი თავშესაფრის განაცხადი უარყოფილია, ვიზას ან ბინადრობის ნებართვას ვადა გაუვიდა, გერმანია უნდა დატოვონ. საიმიგრაციო ორგანოებმა უნდა განახორციელონ მათი დეპორტაცია, თუ არ არსებობს შემამსუბუქებელი ფაქტორები, როგორიცაა ავადმყოფობა ან დროებითი შეჩერების სხვა საფუძველი.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს მონაცემებით, წლის პირველ ნახევარში დეპორტაციის 520 მცდელობა ჩაიშალა დეპორტირებულთა წინააღმდეგობისა და მფრინავების ან ავიახაზების უარის გამო.
ივნისის ბოლოსთვის, გერმანიაში იმყოფებოდა 279 098 ადამიანი, ვინც თავშესაფარი ვერ მიიღო, თუმცა მათგან თითქმის 225 000-ს ჰქონდა გადავადების უფლება.
ბუნდესტაგში მემარცხენე პარტიის მიგრაციის პოლიტიკის სპიკერის, კლარა ბიუნგერის განცხადებით, გაზრდილი დეპორტაცია ძალიან ხშირად აიძულებს ხალხს, დაბრუნდნენ ისეთ ადგილებში, სადაც ისინი აწყდებიან ომს, უკიდურეს სიღარიბეს და უიმედობას.
გერმანიის შინაგან საქმეთა მინისტრს ნენსი ფეზერს სურს, გაამკაცროს დეპორტაციის წესები. ამ თვის დასაწყისში მან წარადგინა დოკუმენტის პროექტი, რომელიც პოლიციას მეტ უფლებამოსილებას მისცემს, დეპორტაციის აღსრულების მიზნით.
ევროკავშირი ასევე მუშაობს თავშესაფრის სისტემის რეფორმებზე, რომელიც დეპორტაციის წესებში ცვლილებებს მოიცავს.

In the first six months of 2023, 7,861 people were deported from Germany, which is a 27% increase compared to the same period last year. Most of the deportees are 705 citizens of Georgia, 665 citizens of North Macedonia, and 659 citizens of Afghanistan. Deutsche Welle reports.
- 1 NGOs: Ivanishvili-Kuprashvili Bureau Began Enforcing Russian Laws
- 2 Mzia Amaglobeli Fined a Second Time for Placing a Sticker
- 3 Polish PM is ‘working with EU countries to revoke Georgia's visa-free travel’
- 4 Mate Devidze Sentenced to 4.5 Years in Jail
- 5 22-Year-Old Georgian Fighter Demetre Darchia Killed in Russia-Ukraine War
- 6 Gomelauri on Chorchana Checkpoint: We were informed post-factum. It was not coordinated.
1,664 of the deportees are women, and 1,375 are minors.
The number of people who left the country voluntarily increased, with 4,892 receiving federal funding to repatriate, and 2,309 receiving state or local funding.
According to the law, those whose asylum applications have been rejected, and whose visas or residence permits have expired, must leave Germany. Immigration authorities must deport them unless there are mitigating factors such as illness or other grounds for temporary suspension.
According to the data of the Ministry of Internal Affairs, in the first half of the year, 520 deportation attempts failed due to the resistance of the deportees and the refusal of the pilots or airlines.
By the end of June, there were 279,098 people in Germany who could not be granted asylum, although almost 225,000 of them had the right to defer.
According to Klara Bünger, spokeswoman for migration policy of the left-wing party in the Bundestag, increased deportations too often force people to return to places where they face war, extreme poverty, and hopelessness.