- 4 რატომ შეხვდა აშშ-ის ელჩი „ქართული ოცნების“ საგარეო საქმეთა მინისტრს
- 5 მაკრონმა უკრაინაში ცეცხლის ნაწილობრივ შეწყვეტის ერთთვიან გეგმაზე ისაუბრა
- 6 კობახიძე: აქედანვე შემიძლია გითხრათ, რომ თვითმმართველობის არჩევნებს მოვიგებთ
კერძოდ, აღნიშნულ პერიოდში, ოკუპირებული რეგიონის მცხოვრებლები ცხინვალის, ზნაურის და ახალგორის რაიონების ე.წ. სასაზღვრო ზონაში შეძლებენ სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის შეძენას და ტრანსპორტირებას შესაბამისი ნებართვის გაფორმების გარეშე. თუმცა, მსურველებს ე.წ. სასაზღვრო ზონაში ზემოთ აღნიშნული მიზნით შესვლისთვის რეგისტრაციის გავლა დასჭირდებათ:
„სასაზღვრო ზონაში შესასვლელად საჭიროა რუსეთის ფედერალური უსაფრთხოების სამსახურის უახლოეს სამმართველოში პასპორტით მისვლა ვინაობის იდენტიფიცირების, სამეურნეო სამუშაოების ადგილის, ხასიათისა და დროის დაზუსტების მიზნით“, - ნათქვამია დე ფაქტო უწყების გავრცელებულ განცხადებაში.
დე ფაქტო ხელისუფლების განმარტებით, ღონისძიება მიზნად ისახავს აქტიური სასოფლო-სამეურნეო სამუშაოების პერიოდში მოსახლეობისთვის ხელსაყრელი პირობების შექმნას.
ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონში სასაზღვრო ზონებად ის ტერიტორიები მიიჩნევა, რომლებიც საქართველოს სხვა რეგიონებს ესაზღვრებიან და იქ სასაზღვრო ზონის დაცვის რეჟიმი მოქმედებს. ჩვეულებრივ, დე ფაქტო სამხრეთ ოსეთის მოქალაქეებს, ვინც მუდმივად არ ცხოვრობენ ე.წ. სასაზღვრო ზონაში, იქ შესასვლელად სპეციალური ნებართვა სჭირდებათ, რასაც ოკუპირებული ცხინვალის დე ფაქტო უშიშროების კომიტეტი გასცემს. ე.წ. სასაზღვრო ზონაში უნებართვოდ მოხვედრა ადამინისტრაციული სასჯელით ისჯება.
დე ფაქტო სამხრეთ ოსეთის სასაზღვრო სამსახურის მონაცემებით, 2023 წლის პირველ ექვს თვეში, „სახელმწიფო საზღვრის“ სხვადასხვა მონაკვეთზე 185 სამართალდამრღვევი დააკავეს. მათგან 8-ს ე.წ. სახელმწიფო საზღვრის დარღვევას ედავებოდნენ, 86-ს - სახელმწიფო საზღვრის რეჟიმის, ხოლო 91-ს სასაზღვრო რეჟიმის.